Батальйон “Август”

Для людей, котрі цікавляться війною в Україні, назва цього батальйону асоціюється з танковою атакою на Санжарівку 25 січня 2015 року під час битви за Дебальцеве. Ця стаття дає розуміння, що являв собою батальйон до, під час початку зимової кампанії, що він являє собою зараз і яку загрозу несе.

Із серпня 2014 року по кінець січня 2015 року командиром батальйону (спочатку це був банальний лінійний взвод піхоти) був громадянин України, майор у відставці, Олександр Костін. Саме він організував і очолив батальйон “Призрак”, але через проблеми зі здоров’ям був вимушений поїхати до РФ на лікування. Власне саме так Олексій Мозговий і став комбатом “Призрака”. Після повернення Костін зайнявся формуванням власного підрозділу. До того його бійці брали участь у боях за Лутугине 27 липня 2014 року. “Август” був підключений до лінії “воєнторгу” і встиг отримати танки з РФ у період з 30 серпня по 5 вересня і взяти участь у фінальних боях літньої кампанії (з наявної інформації, в кінці серпня вони отримали 3 танки Т-72Б). Після підписання Мінських угод 5 вересня 2014 року батальйон вивели в РФ для отримання техніки, комплектації особовим складом та навчань з підвищення боєздатності та злагодженості. Пробувши в “піонертаборі” (підготовчі табори російської армії в Ростовській області) батальйон отримав техніку і повернувся в Красний Луч (Хрустальний), де і розташувався їхній штаб.

Згідно з опублікованими Костіним раніше документами, восени 14-го в батальйоні було 9 танків Т-72Б, 8 БТР-80, 6 САУ 2С1 та 6 БМ-21. Також було 3 БМП-2 та 6 “Уралів” з КамАЗами. 7 жовтня 2014 року було створено 1 та 2 АК і всі формування бойовиків, котрі брали активну участь в літнії боях, перетворили на військові частини і присвоїли їм бойові знамена та номер військових частин. Це формування отримало номер в/ч 64064 і називалося окремим механізованим батальйоном, на озброєні якого були танки та артилерія. Варто зазначити також, що 3 гаубиці Д-30 Костін віджав у “Призрака”. Дивлячись на штат в/ч можна дійти висновку, що всю техніку вони отримали в РФ, перебуваючи на полігоні, а не на місці дислокації в Україні. Такі групи з танковою ротою та артилерійськими батареями були актуальні влітку 14-го, де вони себе успішно проявили як бойові підрозділи (аналогом були “Лавина” та бронегрупа під Новоазовськом). Але російське командування планувало широкомасштабний наступ, і цієї техніки явно б не вистачало для виконання завдань по прориву оборони противника (ЗСУ). Хоча за документами “Август” називався то механізованим, то танковим батальйоном, по факту на початок наступу з нього зробили танковий батальйон. Саме танковим батальйонам призначалося прорвати оборону на даному фланзі оборони Дебальцівського виступу.

У листопаді і грудні 2014 року росіяни почали масово накопичувати у в/ч 1 та 2 АК техніку. Так у батальйон почали надходити танки Т-64А та Т-64БВ. У батальйоні було сформовано розвідувальний взвод (29 бійців), взвод операторів БПЛА (25 бійців) та піхотна рота у складі 93-х бійців (в основному охороняли танки в Красному Лучі, котрі перебували там на ремонті, штаб у Брянці та деякі з них брали участь в сутичках біля міста Дебальцеве). Поки молоде поповнення в батальйоні ознайомлювалося з танками, котрі прийшли з РФ, артилеристи, що пройшли щонайменше двомісячну підготовку, активно восени та на початку зими обстрілювали українських бійців у Нікішиному, де бої відбувалися ще з перших чисел вересня. Там активно і діяв розвідвзвод батальйону, котрий і корегував артилерію. Варто зазначити, що артилеристи працювали грамотно. Маючи повноцінні батареї, вони працювали по 2-3 машини, міняли позицію, в той момент, як інші 2-3 машини починали відкривати вогонь з інших позицій. Це все робилося для того, щоб українським артилеристам було важко виявити позиції артилерії бойовиків та накрити їх.

У 20-х числах січня 2015 року розвідники батальйону зайняли нейтральні н.п. Надарівка та Санжарівка. Туди почали підтягуватися сили для наступу на ВОП ЗСУ у районі та прориву оборони. Для цієї операції батальйон “Август” виділив 22 танки, дві БМП-2 та 4 БТР-80 та автомобільну техніку. Згодом в цей же район приїхала і 4 ОМСБр з 6 ОМСП 2 АК зі своєю бронетехнікою (сили та засоби невідомі). Цілком можна припустити, що в районі Санжарівка-Веселогорівка-Надарівка противник станом на 23-24 січня сконцентрував приблизно 30-35 танків та іншу бронетехніку та два батальйони піхоти. Що, по суті своїй, було надзвичайно великими силами. Згідно з російським  задумом, 4 ОМСБр повинна була атакувати висотки зайняти 128 ОГПБр ЗСУ, але вони в атаку не пішли. Натомість дану роль виконували танкісти “Августа”. 22 січня 22 танки висунулися в сторону Санжарівки, але до пункту А дісталися лише 12 танків. Один з небагатьох випадків, коли можна подякувати одному з недоліків радянської армії – російські тиловики, котрі постачали БК та паливо для бронетехніки, розбавили паливо для танків з водою і половина з них не могла зрушити з місця. Розмістившись у Санжарівці та зайнявши там кругову оборону, противник перечекав ніч. З 22 на 23 січня був сильний мороз. Зранку з ходу змогли завестися лише 6 танків. Окрім проблем із паливом була масова проблема з боєздатністю техніки – з 12 танків стріляти могли лише 4 (згодом дані проблеми були усунені). Наступ призупинився і танкісти почали займатися ремонтом танків. Через деякий час прийшло ще два танки. На горизонті вони помітили самотній танк, котрий рухався в їхню сторону. Як виявилося, під час нічного маршу безліч танкових екіпажів заблукали в темноті. Два ворожих танки опинилися біля ВОП “Валера” і один з них наші оборонці змогли пошкодити з РПГ-7. Інший зміг відступити і повернувся в Санжарівку. Українські захисники перебили ворожий екіпаж і захопили танк із власним іменем “Тарани” та номером “27”.

Трофейний танк українських бійців

Таким чином, штурм 22-23 січня закінчився, не розпочавшись. За цей час до 12 танків, котрі одразу прибули на місце, доїхало ще 3. У багатьох танків стався збій озброєння: у когось заклинило подачу снарядів, у когось снаряд застряг у стволі. Хоч це і були тимчасові проблеми, але виконувати бойові задачі вони по факту не могли.

25 січня командир батальйону поставив бойове завдання командиру розвідвзводу поїхати разом з танками на штурм “Валери”. Висуватися планували о 1-й дня. Річ у тім, що прийшов наказ із корпусу на штурм висоти. Згідно з планом, танки “Августа” та піхотинці 6 ОМСП мали взяти штурмом висоту. Як вже зазначалося, атаку планували на 13:00. Коли розвідники прийшли на місце, то отримали інформацію, що Костін відправив танки на висотку без прикриття розвідників і не дочекавшись піхотинців 6 ОМСП ще о 12:00. Скоріш за все, Костін хотів зробити все якомога швидше, щоб вислужитися перед російським командуванням. О 12-й дня почалася артилерійська підготовка по оборонцях “Валери”, котра тривала близько 30 хвилин. Також почався танковий обстріл, котрий тривав 15 хвилин. Робота корпусної артилерії противника була, на щастя українських захисників, жахливою і неточною. Хотілося б додати, що артилерію “Августа” дали у підпорядкування 2 АК і вони працювали по цілях, котрі вони отримували зі штабу корпусу, а не зі штабу батальйону. Тим не менше, 6 танків поїхало на штурм і 2 їх прикривало. Під час штурму український танк з 17 ОТБр, котрий знаходився на висоті, зміг підбити один з 6 штурмуючих танків, після чого сам був виведений з ладу. 3 ворожі танки заїхали на позиції українських бійців, де були знищені. 8 з 9 танкістів було вбито. Детальніше про бій написав безпосередній учасник Борис Лисий.

2 танки відступили. В цей же день БТР-80 даного батальйону підірвався на міні і згорів. Також був знищений ворожий КамАЗ з Зу-23-2. Висновок напрошується сам собою: якби бойовики нікуди не поспішали (це вже навіть не беручи до уваги такі фактори як дезертирство і жахливий стан техніки) і дочекалися піхотинців з 6-го полку, котрі приїхали о 15:00, а не о 13:00, і разом з ними пішли на штурм, то на мою скромну думку, ВОП “Валера” був би знищений і вся ця Дебальцівська епопея закінчилася значно швидше і з кращим результатом для обидвох сторін. Але таких “але” є цілий вагон і в ЗСУ.

Палаючий Т-72Б1 бойовиків на висоті

Після провального наступу під Санжарівкою танки “Августа” перекинули під Чорнухине (орієнтовно там діяло 6-7 танків батальйону і стільки ж з 4 ОМСБр), де був втрачений ще один БТР-80 на початку лютого та Т-72Б 6 лютого у вуличних боях за н.п. Чорнухине. Детальніше про бойові дії в Чорнухиному описано в статті. Батальйон також брав участь у зачистці самого Дебальцевого. З відкритих джерел відомо, що в період з 22 січня по 18 лютого батальйон втратив 6 танків, два БТР-80 та один КамАЗ. Втрати особового складу становили від 14 до 16 бійців. Це були найменші втрати з частин 2 АК “ЛНР” під час зимової кампанії.

Танк “Августа” в Чорнухиному

Батальйон все ще існує і тепер він отримав назву 8 ОТБ (раніше також був реорганізований в 4 ОТБ) “Август” на озброєнні котрого є 3 БТР-80, дві БМП-2, 40 боєздатних танків, батарея гаубиць Д-30 та батарея САУ 2С1. Завдяки OSINT вдалося зібрати практично всі бортові номери танків батальйону чи ті, котрі характерно відрізняються від інших (модель танка, самотужки встановлені додаткові елементи динамічного захисту тощо).

Наявні бортові номери танків ОТБ “Август”

Источник: censor.net.ua
Вам также может понравиться