Консерва без строку давності: Міноборони зупинило будівництво житла для військових

Міністерство оборони України на невизначений термін "поставило на паузу" будівництво та реконструкцію деяких інфраструктурних об’єктів військових частин. Через це значна кількість військовослужбовців залишається без гідних умов для проживання та проходження служби. Деталі – в матеріалі "Цензор.НЕТ".ЄКТІВ, ЩОБ ЇХ НЕ РОЗІКРАЛИ”

Влітку Міноборони України почало ліквідацію територіальних квартирно-експлуатаційних управлінь (ТКЕУ) – Північного, Західного, Південного та Східного. Це структури, які виступали Замовниками будівництва, капітальних ремонтів та реконструкції інфраструктурних об’єктів військових частин. Їхнім правонаступником стало Головне управління майна та ресурсів Міністерства оборони (ГУМР). Поки відбувалося реформування, зупинили будівництво казарм для контрактників та гуртожитків для військовослужбовців, відновлення їдалень. Одинадцять підрядників колишніх територіальних квартирно-експлуатаційних управлінь, які виконують роботи на об’єктах, порушили це питання на зустрічі із представниками ГУМР 28 жовтня цього року. Однак чіткої відповіді про подальшу співпрацю не отримали. Також їм не пояснили, як будуть виконуватися уже підписані договори, та як будуть утримувати в належному стані недобудови у зимовий період.

За даними “Цензор.НЕТ”, підрядникам колишніх ТКЕУ Міністерством оборони недофінансовано орієнтовно 672 мільйони гривень. Якщо фінансування не буде відновлено, держава може зазнати збитків на суму приблизно 705 мільйонів гривень (ті кошти, які вже вклала у будівництво).

“Цензор.НЕТ” поспілкувався із двома підрядниками колишніх ТКЕУ про ситуацію, що склалася.

– У нас було дві програми: на реконструкцію їдалень та будівництво житла для військовослужбовців, – говорить директор ТОВ “Галицький Будівельник” Анатолій Гусманов. – Один об’єкт у Яворові. Це гуртожиток на 54 квартири. Другий аналогічний цьому – у Липниках (неподалік Львова).

Яка ситуація на обєктах станом на сьогодні?

– Ми змогли повністю збудувати Яворівський гуртожиток, накрити дах, зробити дві третини фасаду, вставити вікна, двері та провести внутрішні попередні оздоблювальні роботи. Тому що у нас є графік, за яким ми рухаємося (за договором ми взагалі до кінця року мали здати ці об’єкти). Але восени почалися реорганізаційні процеси у територіальному квартирно-експлуатаційному управлінні, внаслідок чого стало незрозумілим подальше фінансування робіт. Карантин б’є по бюджету підприємства, але ми все одно продовжували виконувати роботи.

Ми підготували до запуску усю сантехніку, опалення. На тому все зупинилося. Зараз боїмося, що усе оздоблення, система опалення будуть непридатні до використання. Тому що починаються холоди та морози – позамерзають радіатори, труби, почне сипатися штукатурка. Це серйозна втрата коштів – мільйонні збитки. Оскільки ми – генпідрядник, який узяв на себе зобов’язання, то і питати будуть з нас. Нам доведеться доводити, чому так сталося.

За власні кошти ми також проводимо охорону об’єктів, щоб їх не розікрали. Наприклад, у Липниках гуртожиток домурували лише до другого поверху і “заморозили” будівництво. Зараз місцеві починають потроху розбирати цеглу. Тому ми змушені ще й це питання вирішувати. Але не зможемо так довго продовжувати, не маючи фінансових надходжень.

Маємо ще й супутню проблему – через усю цю ситуацію ми змушені скорочувати штат, декого із робітників відправляти у відпустки за власний рахунок. У нас було 60 робочих місць. Тобто ми уже несемо збитки, люди втрачають роботу, а частина військових залишаються без житла. Намагаємося тримати при собі працівників. Ми готові забезпечувати робочі місця. Офіційно працевлаштовуємо робітників та сплачуємо немалі податки. Але якщо не буде подальших конкретних кроків, у нас і підприємство зупиниться.

– Про початок реорганізації ми знали ще влітку. Нам говорили, що створюється нова структура – Головне управління майна та ресурсів МОУ. Відповідно до неї переходять усі повноваження нашого Замовника – територіального квартирно-експлуатаційного управління. Конкретики не було. Лише обіцяли провести швидко реорганізацію. Просили не зупиняти роботи та запевняли, що фінансування буде відновлено. Після цього представники підрядних організацій їздили на зустріч до Києва (28 жовтня. – ред.). Донесли наші основні запитання – збереження майна, опалення та охорона об’єктів. Результату немає. Хоча раніше ТКЕУ швидко реагувало на такі речі.

Дивіться, у нас немає претензій до правонаступника. Ми ще його не знаємо. Сподіваємося, що зараз швидко зреагують на нинішню ситуацію. Але ми хочемо налагодити зворотний зв’язок та розуміти, як далі рухатися.

Чи виникали такі питання у попередні роки?

– Були перерви, але не глобальні, поки ухвалювали новий бюджет на наступний рік. Нас попереджали, тому були готові до такої ситуації і знали, що навесні фінансування буде відновлено.

А чи були затримки щодо фінансування об’єктів, роботи на яких були виконані? Чи була заборгованість з боку підрозділів Міноборони?

– По основних об’єктах затримок не було. Взагалі реагування було жвавим. Через те, що усе було на місцях, можна було швидко надати акти виконаних робіт, інші документи, виїхати із технічним наглядом та показати об’єкти. Тобто коли порушувалося питання, буквально через тиждень ми отримували кошти. Правда, гуртожиток у Липниках “заморозили” ще із Нового року. Бо не було бачення подальших робіт. До вересня ми по ньому “вибивали” три мільйони, які вклали навесні. На тому усе зупинилося, бо надалі на нього фінансування взагалі немає. Поки стоїть.

Ви плануєте продовжувати виконання робіт без наявного підтвердженого фінансування від Головного управління майна та ресурсів МОУ?

– Ми вели об’єкти, скільки могли – вересень-жовтень. Бо у нас наперед по графіку були закуплені матеріали. Цемент, шпаклівка не пережили б зиму, тому ми були змушені їх використовувати, щоб просто не втратити. Невелику частину робіт ми зробили за власний кошт та зупинилися. Обігових коштів у нас не так багато, щоб, не знаючи, як буде надалі розвиватися ситуація, продовжувати ці роботи. Звичайно, хотілося б до кінця року (як і планувалося) здати гуртожиток у Яворові. Але зараз ми втратили цей шанс.для Міноборони проводить реконструкцію їдальні у місті Чортків Тернопільської області. У четвер, 19 листопада заступник директора підприємства Ігор Скалецький зустрівся із заступником начальника Головного управління майна та ресурсів Міноборони Віталієм Стешенком.

– На усі наші запитання відповідь одна: “Чекайте”. Але строки не уточнює, – розказує “Цензор.НЕТ”. – Минулого разу на зустрічі в Головному управлінні майна та ресурсів із підрядниками колишнього територіального квартирно-експлуатаційного управління нам обіцяли: десь до дев’ятого листопада поточного року увійдуть у курс справи. Тоді буде предметна розмова. Сьогодні я зрозумів одне: вони ще більш впевнено почали говорити, що нічого не знають.

Про що цього разу домовилися?

– Конкретних домовленостей не було. Мені навіть не назвали, хто саме відповідальний – із ким контактувати.

єкті?

– Договір ми підписали у листопаді 2017 року. По нашому об’єкту були затримки (поки проводили тендер, оформлювали документи), виникла необхідність вносити зміни у технологію виконання робіт. Активно вони виконуються із 2018 року. Весь той час кошти надходили. Скажімо так: після погодження технології виконання робіт, глобальних проблем із фінансуванням не було. Мали затримку хіба наприкінці минулого року, коли було ручне проведення платежів. Це затягнуло час десь на два тижні.

Потім по своїй необережності ми почали виконувати роботи за межами призначення. Тобто працювали наперед за власні кошти.

– За виконані роботи – два мільйони 700 тисяч.– Їдальня не працює. Немає фінансування, тому її здача переноситься. Якби воно було, до кінця цього року ми б роботи завершили. Поки ми їх припинили – об’єкт “законсервували”.

Одинадцять підрядників колишніх територіальних квартирно-експлуатаційних управлінь написали листа начальнику Головного управління майна та ресурсів МОУ, в якому наголошують на необхідності виконання взятих на себе зобов’язань обох сторін. Обіцяють дотримуватися своїх – завершити роботи на об’єктах.

Паралельно підготували звернення до Офісу президента, Кабінету Міністрів, РНБО, Бізнес-омбудсмена в Україні та Комітету ВРУ з питань нацбезпеки.

У ньому звертають увагу, що бездіяльність Міноборони призведе до значних втрат державного бюджету через руйнування недобудов, збільшення вартості будівництва об’єктів, відшкодування завданої підрядникам шкоди. Пояснюють, що підприємства не зможуть сплачувати податки до держбюджету, тому що не матимуть прибутку. Будуть змушені звільняти людей, що збільшить кількість безробітних. Просять оцінити ризики, адже держава несе ще й моральну відповідальність перед військовослужбовцями щодо ігнорування їхніх потреб під час проходження служби.

“Цензор.НЕТ” надіслав запит до Міністерства оборони України щодо ситуації, яка склалася із підрядниками колишніх ТКЕУ. На момент виходу статті відповіді ще не було. Позиція Міністерства буде одразу ж опублікована після отримання відповіді.

Источник: censor.net
Вам также может понравиться