Land Cruiser за $700, Jaguar XJ за $1800, котедж у Буковелі за $14 тис. та “приватні” береги річок: що купували нардепи у 2019

У якій фракції найбільший відсоток доларових мільйонерів, які автомобілі депутати обирали найчастіше, хто з народних обранців з транспорту має лише самокат і кому "не відома" вартість власного тисячаметрового будинку у Козині: Цензор.НЕТ проаналізував свіжі декларації усіх парламентарів.

За нашими підрахунками, з 248 членів парламентської фракції політичної партії “Слуга народу” у своїх нещодавно поданих деклараціях за 2019 рік грошові активи (без урахування вартості будь-якого наявного нерухомого або рухомого майна, цінних паперів, дорогоціних металів тощо та з урахуванням грошових активів зазначених у декларації найближчих родичів – зазвичай дружини або чоловіка) понад $1 млн задекларували 8 нардепів. 98 їхніх колег задекларували від $100 тис до $1 млн готівкою та на банківських рахунках. Решта “слуг”, тобто 142 особи, записали до своїх декларацій менше ніж $100 тис. “вільних” коштів.

Заощадження від мільйона доларів США та більше зазначили Олег Воронько , Андрій Герус , Данило Гетманцев (здебільшого це грошові активи матері депутата, яка фігурує у його декларації як член сім’ї), Елла Рєпіна, Олег Семінський, Олександр Скічко, Олександр Сова та Андрій Холодов. 

З-поміж тих депутатів СН, що задекларували оренду готельних номерів за державний кошт (хоч і не всі вони внесли компенсацію оренди до переліку своїх прибутків як окрему статтю, однак коли як власник орендованого готельного номеру значиться “Державне управління справами” – йдеться з високою імовірністю саме про це) варто виокремити Олега Воронька, який разом із готельним номером ДУС декларує близько $4 млн грошових активів.

Цікаво також, що 47 нардепів СН з абсолютно різними статками згадують серед своїх торішніх прибутків “додаткове благо” від партії – суми від 15 до 29 тис. грн.

Впродовж 2019 року усі “слуги” разом узяті набули у власність 7 будинків, 24 квартири (у тому числі одну за кордоном – у Грузії, придбану дружиною Вадима Галайчука, вартість квартири чомусь “не відома”), 6 різних нежитлових приміщень та 56 земельних ділянок.

“Слуга народу” Артем Ковальов минулого літа придбав квартиру площею 157 кв. м у ЖК Tetris Hall неподалік від станції метро “Олімпійська” за 10,9 млн грн (за курсом НБУ на момент придбання – близько $436 тис)

З 28.10.2019 дружина та донька нардепа Андрія Холодова володіють будинком площею 998,8 кв. м у Козині, вартість житла “не відома”. Також з 2019 року у власності дружини та доньки нардепа перебувають дві земельних ділянки у Козині. Маєток народного обранця розташований на трьох ділянках і третя з них, якщо вірити кадастровій мапі, записана на нього самого – однак у декларації чомусь не згадується

У випадках, коли вартість нової нерухомості все ж таки вказана, вона інколи викликає неабияке здивування. Зовсім не тому, що коштує понад $2700 за метр, як згадана вище квартира Ковальова у центрі столиці, а навпаки – через нижчу за ринкові ціну. Так, наприклад, Давід Арахамія у 2019 році згідно з декларацією став власником будинку площею 295,7 кв м у Віті-Поштовій за 983 тис грн ($37 тис за курсом на дату набуття, або близько $125 за метр). У це можна було б повірити, якби адреса будинку не вказувала на його розташування у котеджному містечку Green Hills. Там ще залишилися будинки на продаж, і, поточні ціни на будинки площею 276-318 кв м залежно від проєкту коливаються у межах $380-550 тис.

Як можна зрозуміти з графи, присвяченої “об’єктам незавершеного будівництва”, щонайменше 24 будинки нардепи фракції або їхні близькі зараз будують самі. 17 з цих 24 будинків розташовані у столиці або поруч. Так, наприклад, про будівництво дачного будинку площею 620 кв м у Круглику під Києвом згадує Олександр Дубінський; будинок площею 249,5 кв м з гаражем площею 116 кв м зводить у Обухівському районі Вадим Галайчук; 5 будинків площею по 129,6 кв м кожен будує у Білогородці, імовірно, на продаж нардеп Сергій Бунін . Також не для себе, напевно, житло будує Роман Мулик – він задекларував недобудований житловий будинок в Івано-Франківську площею 6000 кв. м.

Також СН декларують 56 квартир у недобудовах, 48 з них – у Києві та поруч. Треба зазначити, що 21 з цих квартир у незавершених об’єктах належить нардепу Артему Нагаєвському, бізнесмену та колишньому помічнику регіонала Олега Надоші у ВР 6 скликання.

У 2019-2020 “слуги” та їхні найближчі родичі придбали 69 нових автомобілів.

Варто підкреслити, що найдешевшими з нещодавно придбаних вживаних авто виявилися не, скажімо, Mitsubishi Pajero 2007 року Миколи Задорожнього (320 тис. грн) і навіть не Volkswagen Passat того ж року випуску Ігоря Герасименка (152 тис. грн). А, зокрема:

– Porshe Cayenne 2011 року, який Оксана Дмитрієва купила у 2019 році за 100 тис. грн (середня ціна на Auto Ria вже на сьогоднішній день, тобто рік потому – близько 800 тис. грн);

-Jaguar XJ 2010 року за 50 тис. грн, який став п’ятим автомобілем у родині Костянтина Касая і одним з двох, придбаних минулого року (на AutoRia ми знайшли цю модель того ж року за 719 тис. грн);

-Nissan Juke 2016 року, який за 49 тис грн придбав чоловік Вікторії Кінзбурської (зараз продається за 350-400 тис);

-Mercedes Benz GL 350 CDI 2013 року дружини Володимира Козака (родича Кернеса) за 100 тис. грн (зараз пропонується за 850-1,1 млн грн)

-BMW M135I 2013 року все того ж Володимира Козака за 50 тис грн;

-придбаний вже у 2020 Jeep Grand Cherokee 2017 року Микити Потураєва за 149 тис. грн (ринкова ціна – від 700 тис). Варто зазначити, що за часів коли діяв ліміт на розрахунки фізосіб між собою за договорами, ціна саме у 149 тис. грн була “класичною” заниженою ціною набагато дорожчого автомобіля, про що “Наші гроші” робили сюжет під назвою “Клуб для тих, кому за 149”.

Також питання викликає Jaguar F-Pace 2016 року Галини Михайлюк за 250 тис. грн (ринкова ціна роком пізніше – від 980 тис грн).

Якщо говорити про марки авто загалом, то найчастіше у 2019 році депутати фракції та їхні подружжя обирали Toyota (12 автомобілів), Mercedes Benz (10 авто), Audi (7 авто), а також Volkswagen та BMW (по 6). Менше було придбано Porshe (3), Jaguar (3, включно зі згаданою вище машиною за 50 тис. грн), Land Rover (2 Range Rover), Mitsubishi (2 – один Outlander та один старенький Pajero) та Jeep (2).

Найпопулярніші моделі – Toyota Camry (5 авто), Toyota Land Cruiser (3), Audi Q7 (3) та BMW X5 (3).

З цікавого – нардеп Михайло Новіков задекларував вороного коня (щоправда, придбаного не у 2019, а у 2018 році), ; Максим Павлюк виграв 900 тис. грн у лотерею (декларує “приз” від ТОВ “Молодьспортлото”); Олег Тарасов – один з небагатьох, хто згадує у декларації свої нові піджаки та сорочки .

А у декларації Анатолія Драбовського можна знайти авторське право його дружини Віри на пісню “А я разноцветная”:

“…Я белая пушистая, я черная колючая,

То роза я душистая, то грозовая туча я,

Я желтая, я красная, сиреневая, разная,

Я, как жизнь моя”

Між іншим, один зі “слуг”, Мар’ян Заблоцький, не задекларував жодного автомобіля – зате згадав у декларації свій новий електричний самокат Quick 3. Коштує він 40 тис грн.

З 44 народних обранців з фракції ОПЗЖ 16 задекларували грошові активи (знову ж таки, без урахування будь-якого майна, цінних паперів, але з урахуванням вписаних у декларацію заощаджень чоловіка або дружини; за винятком Наталії Королевської – її та чоловіка рахуємо окремо, оскільки і він, і вона у фракції) до $100 тис, 13 – до $1 млн, а 15 – від $1 млн.

Грошові активи від $1 млн зазначили у деклараціях Ігор Абрамович, Віталій Борт, Юлій Іоффе, Дмитро Ісаєнко, Володимир Кальцев , Тарас Козак, Ренат Кузьмін (з урахуванням $2,2 млн “коштів, позичених третім особам”), Юлія Льовочкіна, Суто Мамоян, Віктор Медведчук, чоловік Наталії Королевської Юрій Солод, Вадим Столар, Григорій Суркіс, Олександр Фельдман та Федір Христенко.

Один з мільйонерів, Володимир Кальцев, який згадує майже $4 млн грошових активів, а також разом з дружиною володіє понад 1700 кв м нерухомості у Криму та Запорізькій області, отримує від держави компенсацію вартості оренди житла у Києві. За 2019 рік він задекларував 79 тис. грн на “прожиття” від ДУС (а також, звичайно, 156 тис. грн відшкодування витрат на виконання депутатських повноважень, 30 тис. грн компенсації вартості проїзду та 157 тис. грн заробітної плати).

Ще один з нардепів фракції, Юрій Бойко, про всяк випадок зберігає гроші у тому числі й у російських рублях.

За минулий рік представники ОПЗЖ придбали 11 земельних ділянок, 9 будинків, 3 квартири та 8 інших приміщень. Крім того, 1 депутат зараз зводить будинок під Києвом.

Юрій Бойко разом із дружиною відтепер володіють будинком площею 652 кв м у Гнідині – у Бориспільському районі. Відшукати його саме за точною адресою нам не вдалося, втім, судячи з того, що численними ділянками навколо одного з будинків у береговій зоні (!) в потрібному місці володіє Віра Бойко, і, згідно з кадастровою мапою, на неї ці ділянки були зареєстровані у грудні 2019 (як і будинок) – це, наімовірніше, потрібна будівля.


Щоправда, є один не дуже зрозумілий нюанс – якщо кадастрова мапа говорить про реєстрацію ділянок у 2019, то згідно з декларацією Юрія Бойка ці ділянки належать родині давно – з 2007-2009 років.

Між іншим, будинок Бойка не такий вже й дорогий – за версією нардепа коштує він 2,93 млн грн, або $125 тис. на дату набуття, або ж $191 за кв м. Пощастило і колезі Бойка Дмитру Ісаєнку, який у 2019 році купив ще один будинок у елітному Козині площею 139,6 кв м за ціною дуже скромної квартири у столиці (за 1,1 млн грн, або $42 тис. на дату набуття). Ще один загадковий будинок площею 16 кв м Ісаєнко з родиною придбали у котеджному “Французському містечку”.

Однак чемпіон з вигідного придбання нерухомості у ОПЗЖ – мабуть, Суто Мамоян, який згідно з декларацією влітку 2019 купив дві квартири у Києві – площею 124,7 та 125,1 кв м – по 500 тис грн кожна (на дату придбання – $19 тис). При цьому обидві квартири – у ЖК “Зарічний” на березі Дніпра біля метро Славутич.

На сьогоднішній день на сайті ЖК написано, що при 100% оплаті вартість кв м у будівлі – від 20 538 грн. За цією – нагадаємо, мінімальною – ціною квартира площею 125 кв м коштує 2,56 млн грн.

Дружина Вадима Столара минулого року стала власницею будинків у Козині (1387 кв м, 8,4 млн грн) та Києві (103,8 кв.м, 4,3 млн грн), дружина Фельдмана спільно з третьою особою відтепер володіє будинком у Харкові (147 кв м, 387 тис грн), Антоніна Славицька купила будинок у Боярці (299,5 кв м, 1,5 млн грн) , дружина Федора Христенка набула права власності на будинок площею 400,1 кв м у Гореничах (вартість “не застосовується” – імовірно, це спадщина/дарунок, що оподатковується за нульовою ставкою).

Нардеп Юрій Загородній нової нерухомості у 2019 не придбав, зате, судячи з усього, проживає на одній з державних дач: у його декларації зазначена “оренда” будинку площею 308,8 кв м у столиці, що належить ДУС.

Якщо найпопулярнішою маркою авто серед “слуг народу” у 2019 році виявилася Toyota (далі йшли Mercedes Benz та Audi), то у ОПЗЖ на перше місце впевнено виходить Mercedes Benz. За останній час депутати та їхні найближчі родичі придбали 8 мерседесів. На другому місці – автомобілі BMW та Volkswagen (по 4), далі – Audi та Toyota (по 3).

У транспортній сфері відзначився знову Суто Мамоян (той самий депутат, який купив дві квартири по ціні у 5 разів нижче за запропоновану на сайті забудовника мінімальну). Тому що крім Mercedes Benz G63 2018 року випуску за 3,9 млн грн минулого року він придбав два Toyota Land Cruiser, 2017 та 2018 років. Згідно з декларацією народного обранця, кожен з цих автомобілів обійшовся йому у 20 тис. грн (на дату набуття – $778). Певна річ, найдешевші Land Cruiser цих років, які нам вдалося знайти – машини з дуже серйозними пошкодженнями. Але навіть у вигляді груди металобрухту, після пожежі та після падіння на авто дерева вони коштують не менше 500 тис. грн, тоді як аналогічні авто на ходу – від 1,5 млн.

Набагато простіше зробив соратник Мамояна Медведчук. Декларуючи три авто, які стали його та дружини власністю у 2019 році, навпроти Mercedes Benz Maybach S650 2019 року він зазначив, що вартість “не застосовується” (у такому випадку це має бути дарунок від близьких родичів/спадщина – ОК, можливо). А вартість ще двох автомобілів – Mercedes Benz S600 2017 року та BMW X5 2019 року – Медведчуку просто “не відома”.

З 23 нардепів, що перебувають фракції, грошові активи до $100 тис мають 6 осіб, до $1 млн – 11 (у тому числі і Юлія Тимошенко, хоча серед грошових активів вона додатково декларує 5,4 млн доларів США як “зобов’язання переказати кошти у вигляді компенсації шкоди, заподіяної політичними репресіями 2011-2014 років, яка отримана в США на стадії досудового врегулювання”), від $1 млн – ще 6.

З надбань 2019-2020 років вони задекларували 8 земельних ділянок, 4 будинки (у тому числі 3 ділянки у Козині та будинок площею 325,1 кв м за 6,6 млн грн у тому ж місті придбала вже цього року, ще перебуваючи у ВР, Ольга Бєлькова, яка нещодавно склала мандат) , 1 готову квартиру і 2 у незавершених житлових комплексах. Також один партієць – Андрій Ніколаєнко – зараз будує в Осещині будинок площею 435 кв м.

Тут також не обійшлося без дещо несподіваних цін: дружина нардепа Григорія Немирі Людмила придбала будинок  площею 325,1 кв. м в урочищі Зелений Бір (Глібівка, Вишгородський район області) за 881 тис. грн. За курсом на момент придбання це було близько $33 тис.

На основі чотирьох авто, певна річ, не складеш рейтинг вподобань соратників Юлії Тимошенко – тому просто скажемо, що за останній час вони придбали Lexus RX300 2019 року (знову ж таки Ольга Бєлькова, яка мандат вже склала ) та Toyota Land Cruiser (Анжеліка Лабунська ).Ще два авто – Toyota LC200 та Audi A8 – придбав чоловік Юлії Тимошенко.

У ЄС грошові активи до $100 тис задекларували 14 нардепів, до $1 млн – 10, і троє – понад $1 млн. Як і у попередніх випадках, рахуємо ми суто грошові активи – без урахування будь-якого майна, цінних паперів і так далі/але урахуванням грошових активів чоловіка або дружини, якщо такі є.

Понад мільйон доларів готівкою та на рахунках записали у декларації Петро Порошенко, Микола Княжицький та Сергій Алєксєєв.

Члени фракції задекларували 5 нових квартир (враховуючи квартиру у Рівному площею 43,5 кв. м, придбану місцевою владою для ветерана війни Яни Зінкевич), а також два будинки як об’єкти незавершеного будівництва: будинок Андрія Лопушанського у Підгірцях площею 730,4 кв. м  та 185-метровий будинок Ростислава Павленка у Віті Поштовій. 

Найдешевша з придбаних минулого року квартир згідно з деклараціями коштувала 1,3 млн грн (61,5 кв. м у Києві, дружина Гончаренка), найдорожча – 4,5 млн (189,9 кв. м у Києві, дружина Максима Саврасова).

Нових автомобілів ми знайшли 5 – Volvo XC90 з декларації Миколи Княжицького, Mazda CX9 Руслана Князевича, Mitsubishi ASX Ростислава Павленка, Audi Q7 дружини Олега Синютки та Volkswagen Polo доньки Володимира Ар’єва.

11 нардепів “Голосу” декларують грошові активи до $100 тис, 6 – до $1 млн. Один депутат – Олег Макаров – задекларував понад $1 млн.

За останній час народні обранці з фракції додали до декларації дві квартири у Києві: одну з них придбав за 2,9 млн грн чоловік Лесі Василенко, другу найімовірніше (оскільки вартість “не застосовується”) отримав у спадщину Роман Костенко. Будівництвом зараз займаються чоловік Ганни Васильченко (але з якоїсь причини їй “не відома” площа будинку на Львівщині), чоловік Наталії Піпи (148,1 кв. м, також Львівщина) і Ольга Стефанишина (35 кв. м, село Вовчків у Київській області). Також у деклараціях фігурують дві квартири у незавершених багатоквартирних будинках.

Нових автомобілів три: це Mercedes Benz C220D Coupe Володимира Цабаля 2019 року за 1,7 млн грн ; Lexus GX460 2017 року, який за 783 тис грн придбав чоловік Лесі Василенко; а також BMW X5 2012 року Соломії Бобровської за 140 тис грн ($6 тис за курсом НБУ на дату набуття). Зрозуміло, що Суто Мамоян з ОПЗЖ за ці гроші легко придбав би кількадесят Range Rover – і все ж таки на сьогоднішній день аналогічні авто 2012 року пропонуються за цінами від 400 до 800 тис грн. 

…Зате нардеп Олександра Устінова замість нового майна задекларувала “собаку-тапки-погризяку” і “котика-муркотика”.

Четверо видатних політиків сучасності з групи “За майбутнє” задекларували до $100 тис., 8 – до $1 млн, і 7 – понад $1 млн. У останній категорії – Віктор Бондар, Олександр Герега, Ярослав Дубневич, Степан Івахів, Антон Кіссе, Віктор М’ялик та Юрій Шаповалов.

За кількістю одиниць нової нерухомості невелика фракція з легкістю випереджає будь-яку іншу завдяки безкінечному переліку квартир на Софіївській Борщагівці, які з 2019 року знаходяться у власності Віктора М’ялика, замовника будівництва ЖК Львівський Маєток.

96% власності у житловому будинку в столиці у 2019 році також набула дружина нардепа Антона Яценка – судячи з усього, це бізнес-центр на вул. Січових стрільців. Задекларована вартість будівлі – $2,97 млн за курсом НБУ на момент набуття у власність. 


Колега Яценка, Юрій Шаповалов, у 2019 році став власником боулінг-клубу у Кременчуці площею 2319 кв. м, однак вартість нерухомості йому “невідома”.

Йдеться про клуб “Спорт лайн”, який збанкротував, і у 2019 році був виставлений на продаж фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Стартова ціна становила 409,8 млн грн, аукціон мав відбутися за голландською моделлю – коли спочатку оголошується найвища ціна на товар. 

Дружина депутата Дмитра Лубінця відтепер навпіл з іншою громадянкою володіє нежитловим приміщенням площею 712 кв м у Волновасі .

З автомобілів – син Степана Івахіва придбав 4 авто Nissan Leaf, дружина Анатолія Урбанського – Mercedes Benz G500 2018 року за 980 тис. грн та Range Rover 2019 за 5,6 млн , дружина Віктора М’ялика – Porshe Cayenne 2018 за 5,6 млн, Шаповалов – Audi A6 2015 року за 1 млн та BMW X7 2019 року за 3,2 млн .

Нардеп Шаповалов, який має мільйонні грошові активи, у декларації також згадує оренду готельного номеру від ДУС – і, хоч він і не згадує компенсацію проживання серед своїх річних доходів, як і інші депутатські відшкодування – навряд чи номер у традиційному для нардепів готелі “Київ” він орендує за власний кошт. 

Як і депутати інших фракцій, представники групи “За майбутнє” інколи не купують, а орендують дорогі авто: причому найчастіше у дуже неочікуваних структур. Скажімо, нардеп Мінько згідно з декларацією взяв в оренду не тільки Mercedes Benz G400CDI у фізичної особи Ірини Гришиної, а і з 2019 року орендує новий Land Cruiser у ТОВ “Врожайний”. Так само, як і його дружина – вона у “Врожайного” з минулого року винаймає Mercedes Benz GLE400 .

У депутатській групі “Довіра” грошові активи до $100 тис. мають 8 осіб, до $1 млн – також 8, і ще 4 – понад $1 млн. Це Максим Єфімов, Андрій Іванчук, Борис Приходько та Владіслав Поляк.

Останній отримує від держави компенсацію вартості оренди житла у Києві – 81 тис.грн. 

За останній час депутати з групи та їхні близькі набули 2 квартири, півтора будинка (один придбав Микола Люшняк, у другому – 50% власності дружини Вельможного), а також будівлю ремонтної майстерні на Львівщині (дружина Андрія Кота).

Окремо варто зупинитися на будинку, який на початку 2019 року придбав Люшняк. Місце розташування будівлі – Поляниця. Це Буковель, однак згідно з декларацією нардепа будинок площею 708,8 кв. м там йому обійшовся у 354 тис. грн – тобто, у $14 тис за курсом НБУ. Ще за 33 тис. грн (трохи більше $1000) Люшняк у той самий день придбав земельну ділянку у Поляниці – імовірно, прилеглу до будинку.  Довіри це, звичайно, не викликає.

Судячи з усього, так недорого коштує разом із землею навколо котедж “Згарда” або один з аналогічних котеджів поруч.

Також нардепу належить ще одна будівля по сусідству, адреса якої збігається із вказаною у мережі адресою ресторану “Гора”.

Представниками групи було придбано 2 вантажних авто, Kia Sportage, Lexus CT200H, Toyota Land Cruiser, Mercedes Benz CLS450 за 2,9 млн (авто сина Приходька, прибутків сина у декларації нардепа немає), старенький Mercedes Benz GL320, Audi A8, Audi Q7.

Ще один Toyota Land Cruiser купив за 2 млн грн син Сергія Шахова. Для цього син нардепа, річний прибуток якого становив у 2019 році 79 тис. грн, згідно з декларацією батька отримав 2,2 млн позики – за його поточної заробітної плати це 27 років роботи.

З 20 позафракційних депутатів 3 задекларували грошові активи до $100 тис, 12 – до $1 млн, і ще 4 (Олена Кондратюк, Муса Магомєдов, Вадим Новинський, Євген Яковенко) – від $1 млн.

Відзначився Андрій Деркач (його ми не зараховуємо до жодної з категорій вище) який згадав про наявність у своєї дружини готівкових коштів, позичених третім особам коштів, активів у дорогоцінних металах та чогось “іншого” – але жодної суми не вказав. На думку подружжя, вимога заповнювати декларації – це втручання в їхнє особисте життя. Тому у своїй декларації Деркач безліч разів замість інформації про дружину, її нерухомість та інше майно, видає наступну мантру: “У дачі інфор-ії про себе дружиною відмовл. з мотивів порушення констит-их принц. верх-ва права, забор. втручання в особисте життя і нерозповсюдження конф.інфор-ії, суперечень Європ-ій конвенції з прав людини/суд.практиці Європ-го суду з прав людини”.

За останній звітній період позафракційні нардепи та їхні найближчі родичі стали власниками 2 нових будинків, 8 квартир (зокрема це квартира Олеся Довгого у Києві площею 413 кв м за 21 млн грн) та 2 нежитлових приміщень. Троє також задекларували незавершені будинки.

Придбана Олесем Довгим квартира розташована в ексклюзивному будинку неподалік від Міністерства закордонних справ

Будинок на одній з ділянок, що належить Довгому, біля річки Рось у Москаленках. На супутниковому знімку добре видно, що нардепу та його сусідам “належить” і берегова смуга вздовж річки – хоча згідно з кадастровою мапою вона, звичайно ж, залишається у комунальній власності

З автомобілів позафракційні нардепи купили Volkswagen Touareg 2019 року, Skoda Superb 2007 року, Mitsubishi Outlander 2018 року, Jeep Compass 2013 року. Дружина голови ВР Дмитра Разумкова минулого року придбала Tesla Model S 2017 року за 750 тис. грн.

З іншого цікавого у деклараціях – хіба що 170 самоварів, які задекларував нардеп Дмитро Шенцев.

Источник: censor.net.ua
Вам также может понравиться