Місцеві вибори: хто вразив, кого вважати переможцями, а кого – невдахами?

Опитування "Цензора". Відповідають "Слуга народу", "Європейська солідарність", "Батьківщина" і "Голос".

Місцеві вибори, що відбулися в Україні минулої неділі, дали відповіді на деякі нагальні питання, натомість поставивши кілька нових. Низька явка, експансія місцевих партпроєктів; щільна боротьба на мерських виборах у деяких містах – погодьтеся, тут є над чим поламати голову.

Тому “Цензор” продовжив цикл своїх опитувань, запропонувавши партіям (а точніше, їх представникам) дати оцінку виборам, які відбулися. Своїм співрозмовникам ми поставили по три питання.

 • Хоча подекуди голоси ще рахують, певні висновки вже можна зробити. Які тенденції, продемонстровані вчора, варто вважати загрозливими для країни, а які – навпаки, обнадійливими?
 • Євгенія Кравчук, народний депутат, заступник голови фракції “Слуга народу”:

  – Перше і головне – по всій країні сформована легітимна місцева влада. В умовах нової виборчої системи та успішної реформи децентралізації по всій країні на місцях починається принципово нове політичне життя. Якщо виборці й припустилися помилок на цих виборах, то вони дуже швидко відчують їхню ціну і зроблять висновки. За останні роки місцеві бюджети зросли приблизно вчетверо, це колосальний ресурс. Це шанс для тисяч місцевих очільників і депутатів місцевих рад проявити себе та таким чином потрапити й до загальнонаціональної політики.

  “Слуга народу” по всій країні матиме вирішальне слово при формуванні місцевої влади або для контролю за нею. Враховуючи, що у нас не було жодного мера і жодного депутата місцевих рад, ми нарешті отримали реальні важелі впливу на ситуацію на місцях.


  Євгенія Кравчук

  Враховуючи різнобарвні результати виборів до місцевих рад, можна сказати, що тепер почнеться справжня політика. Потрібно буде формувати нові союзи, слідкувати за опонентами, боротися і дискутувати набагато більше, ніж це було раніше. З одного боку, це мінус, бо політизація місцевого життя може бути надмірною. Але, з іншого боку, це дозволить оновлювати загальнонаціональну політику як сенсами, так і новими фігурами.

  Якихось великих загроз від результатів цих виборів немає. Питання загальнодержавної ваги вирішуватимуться, як і раніше, центральною владою – президентом та парламентом. Можливо, буде більше турбулентності у парламенті, як наслідок – емоцій, які ще залишились невідпрацьованими за час місцевих виборів. Але низька явка на місцевих виборах свідчить, що люди певною мірою втомилися від політики, від агітаційного тиску політиків. Вони хотіли би більше спокою та звичайної роботи. На цьому і варто зосередитись всім учасникам політичного процесу – як на центральному рівні, так і на місцях.

  Вікторія Сюмар, головний політтехнолог центрального виборчого штабу “Європейської Солідарності”, народний депутат:

  – Ми завершуємо паралельний підрахунок голосів, і я вважаю, що варто говорити про значною мірою провал соціології. Тому що результати багато в чому виявилися іншими, ніж передбачалося соціологічними конторами. Це означає, що соціологи владу досить серйозно розслабили, тримали її в “теплій ванні”.

  Що до загрозливих тенденцій, то, якщо пам’ятаєте, до виборів багато говорили про мерські, регіональні проєкти, про загрозу регіоналізації країни. Мені здається, цього не відбулося, тому що якраз ідеологічні партії присутні в міськрадах – і нічого мер без них не може зробити. Не відбулося того, що мер автоматично означає таку саму кількість голосів за його політичний проєкт у міськраді. Цього ніде не відбулося, і це – запорука того, що регіоналізації не відбудеться.


  Вікторія Сюмар

  Щодо обнадійливих тенденцій, можливо, це прозвучить нескромно, але це правда і це факт, що в країні є політична сила, яка своєю базовою ідеєю цю країну об’єднує. “Європейська Солідарність” зайшла в усі міськради обласних центрів України і в усі обласні ради. Ми справді – єдина політична сила, яка змогла це зробити: “Слуги” не зайшли в ради частини міст Західної України, а ОПЗЖ не зайшла в частині областей – причому навіть і в центрі, а не тільки на заході.

  Сергій Власенко, народний депутат, фракція “Батьківщина”:

  – По-перше, голоси дійсно ще рахують, і говорити про результати ще зарано, адже вчора були оприлюднені екзитполи лише по декількох крупних містах. Але якщо говорити про загальні тенденції, то першою загрозливою тенденцією я вважаю низьку явку. Звичайно, багато хто не прийшов, побоюючись ковіду. Але настільки низька явка свідчить про те, що люди ще не до кінця оцінили значення органів місцевого самоврядування. Тобто люди активніше йдуть на загальнонаціональні вибори, ніж на місцеві. І звичайно, що низька явка трішки спотворює волевиявлення громад і точно робить органи місцевого самоврядування не до кінця легітимними.

  Друга тенденція, про яку можна говорити: на жаль, участь у виборах приймала дуже велика кількість малих партій, і люди надають їм перевагу. Це свідчить про те, що люди не вірять в партійну структуризацію суспільства так, як це відбувається в усіх великих європейських країнах, де великі загальнонаціональні партії приймають участь в місцевих виборах і формують органи місцевого самоврядування. Ми ж, як завжди, шукаємо третій шлях, який є абсолютно непритаманний всьому іншому цивілізованому суспільству.


  Сергій Власенко

  Що стосується приводів для оптимізму, то вони полягають в тому, що органи місцевого самоврядування можуть стати серйозним балансом для центральної влади. Тим більше з урахуванням того, що партія “Слуга народу” продемонструвала абсолютний тренд до падіння і в жодному органі місцевого самоврядування не матиме монобільшості. Тобто це будуть коаліційні органи місцевого самоврядування, які можуть забезпечити цей баланс.

  Інна Совсун, керівниця центрального виборчого штабу партії “Голос”, народний депутат:

  – Головна загроза – посилення місцевих еліт, які, на жаль, дуже часто є корупційними. Децентралізація бюджетних коштів супроводжується децентралізацією корупції.

  Обнадійлива тенденція – майже в усіх місцевих радах буде достатньо потужна опозиція, зокрема завдяки й “Голосу”, здатна зупинити розкрадання державних коштів. Антикорупційний контроль та прозорість місцевих рад – одне з головних завдань депутатів “Голосу” на місцях.


  Інна Совсун

 • В яких містах і регіонах ви задоволені результатами вашої політичної сили, і де ваша партія й її кандидати отримали незадовільні результати?
 • Євгенія Кравчук:

  – По-перше, поки немає остаточних результатів, тому говорити щось впевнено з цього приводу зарано. Поки що зрозуміло, що “Слуга народу” отримає, ймовірно, більшість голосів і більшість мандатів загалом по країні, якщо порівнювати з іншими партіями.

  “Слуга народу” була чи не єдиною партією, яка представила своїх кандидатів до рад всіх рівнів та на міських голів по всій країні. Ми ж не гралися, як деякі інші партії, з тим, щоб оминути якісь території. Це було складно для партії, яка працює тільки більше року, але це було зроблено. Й результат у нас буде такий, який дозволить по всій країні справді впливати на ухвалення рішень на місцях, контролювати витрати коштів з місцевих бюджетів, і бачити, що відбувається з ресурсом у широкому сенсі цього слова: грошима, землею, комунальною інфраструктурою. “Слуга народу” буде слідкувати за тим, щоб вся політика на місцях була чистою та здійснювалась в інтересах людей.

  Вікторія Сюмар:

  – З приводу результатів, якими ми задоволені – очевидним успіхом є перше місце в Київраді. При тому, що ми підтримали діючого мера, нас люди почули і підтримали “ЄС” аж до першого міста. У нас мер Кличко і перше місце в міськраді має “ЄС”. При одночасній підтримці мера з іншої політичної сили це – феноменальний результат.

  Мене також особисто приємно вразили Одеса і Харків – міста, які змогли об’єднати державницький патріотичний електорат. І наші команди там справді дуже честно відпрацювали і зібрали навколо себе тих людей, які є символами націонал-патріотичного, державницького руху взагалі. І здобули цей результат у непростих регіонах. Дуже складно було уявити, що Обухов може змагатися з Філімоновим – але це виявилося можливим!


  Частина даних екзитполу, проведеного в рамках спільного проєкту студії Савіка Шустера і телеканалу “Україна 24”

  Мені особисто дуже приємний результат Юлії Вусенко в Луцьку. Ми там маємо нищівну поразку “Слуг”, у нас вдвічі вищий результат – близько 20% – у міськраду. Це при тому, що ми знаємо, скільки ресурсів вклав туди Ігор Палиця і партія “За майбах”. Вони там випередили нас відсотків на 8, але дівчина, яка принципово протистоїть Палиці, яка отримувала численні погрози; яка не має жодного медіаресурсу і жодного борду “ЄС” (Палиця просто не дав їх поставити), де не було доступу до регіонального телебачення і таке інше – ця дівчина набрала феноменальний результат до міської ради.

  Невдачі “ЄС” на цих виборах? Ми не можемо говорити про невдачі, бо ми заходимо в облради чи міськраду. Напевно, по сходу зараз іде боротьба по Краматорську-Слов’янську, але все-таки вона є доволі оптимістичною для нас. Ми ставили задачу увійти в усі облради – ми в них зайдем.

  Сергій Власенко:

  – У нас є дуже попередні результати, тому робити якісь висновки зарано, давайте дочекаємося хоча б неофіційних підрахунків. Ще раз нагадаю, що вчора екзитполи були лише по кількох великих містах. Звичайно, ми задоволені результатом в Ужгороді, Києві (маю на увазі результат Олексія Кучеренко на виборах мера столиці). До речі, по низці міст, стосовно яких вчора було показано, що “Батьківщина” є на грані проходження зі знаком мінус, ми сьогодні отримали інформацію, що ми пройшли в ці ради – так би мовити, зі знаком плюс.

  Але я ще раз хочу підкреслити, що нам треба дочекатися хоча б попередніх результатів.

  Інна Совсун:

  – Представники нашої партії в ТВК зараз завершують паралельний підрахунок, і вже очевидно, що депутати “Голосу” зайдуть у місцеві ради від Львівщини до Донеччини. “Голос” – молода партія, яка дотепер мала лише фракцію у Верховній Раді та регіональні осередки. Тепер ми матимемо депутатів у радах всіх рівнів. Наша партія пройшла в місцеві ради багатьох міст.

  У Черкасах ми пройшли у другий тур виборів мера та плануємо вигравати!

  Але насправді чи не найважливіші з точки зору донесення наших цінностей перемоги на місцевих виборах “Голос” отримав на Донеччині. Це Дружківка та Новогродівка. Надзвичайно важливо, щоб у цьому регіоні звучав проукраїнський “Голос”. Ефективна робота у цих двох містах для нас – один з головних викликів.

 • Назвіть, будь ласка, три головні несподіванки цих виборів.
 • Євгенія Кравчук:

  Навряд чи можна казати про якісь несподіванки. Якщо уважно аналізувати політичні процеси та дивитись, що показує соціологія, то несподіванок не буде. Але є певні курйозні та незвичні моменти.

  Наприклад – Харків. Що б не казали про вибори у цьому місті, але, вибачте, там перемагає на виборах мера людина, яку виборці не бачили вже місяць. Це доволі екзотично.


  Частина даних екзитполу, проведеного в рамках спільного проєкту студії Савіка Шустера і телеканалу “Україна 24”

  Ще одне – довибори на Чернігівщині, за рахунок яких намагався повернутися до парламенту Олег Ляшко. Проти кандидата від “Слуги народу” в тому окрузі використали навіть стару технологію двійників, зареєструвавши ще двох кандидатів із прізвищем Гунько. Але навіть і при таких махінаціях Ляшко, як бачиться ситуація при попередньому підрахунку голосів, програє. Це приклад того, що інколи навіть потужна телевізійна накачка й маніпулятивні технології не можуть допомогти людині з минулого, якщо виборці поставляться мудро до голосування.

  Ну і третє – те, що зараз привертає найменше уваги. Нова виборча система привчатиме виборців до більшої участі у житті своїх міст та громад. Вже була можливість обирати, хто конкретно отримає вище місце у загальному результаті партії. Але сама система влаштована таким чином, щоб місцеві представники людей і виборці спілкувалися більше, разом вирішували проблеми на своїй території. Це буде розширювати демократичний досвід нашого народу. За кілька таких виборчих кампаній зможемо отримати нову якість місцевого врядування загалом по країні.

  Вікторія Сюмар:

  – Складно назвати це несподіванкою – але все-таки отака поразка проєкту “Слуга народу” – вона достатньо показова, бо відбулася буквально за один рік. І таке розчарування відбулося значно швидше, ніж те, що відбулося після помаранчевої революції. Зараз все теж відбувається в турборежимі падіння.

  Ну, і можу повторити, що вважаю феноменальним наш результат по Києву. Ми вийшли в другий тур в трьох обласних центрах – але це було очікувано. Ми, звичайно, могли би поборотися і за більше, в нас буде достатньо пристойний результат на рівні територіальних громад… До речі, в Київській області ми теж посіли перше місце, вигравши і у “Слуги народу”, і у “Батьківщини” і у “Майбаха”. І ця перемога “ЄС” в серці країни, в Києві і Києвській области, розбиває в пух і прах тезу “слуг” про те, що “Європейська Солідарність” – регіональний проєкт. Все виявилося якраз навпаки: європейська ідея Україну об’єднує!

  Сергій Власенко:

  – По-перше, здивувала явка, я все-таки очікував, що люди будуть більш активними в частині обрання місцевої влади, від якої залежить щоденне життя громадян.

  По-друге, мене вразило опитування від президента. Я все-таки вважаю, що президент не може займатися неконституційними речами (а опитування – це точно неконституційна річ). Тим більше, що ця акція не має ніякого сенсу, адже, як ми бачили з численних відео, одні і ті ж люди голосували по 10-15 раз; у голосуванні брали участь іноземці; ще й опитування, за даними “Опори”, проводилося лише на 55% дільниць. Разом все це говорить про те, що це не просто дарма витрачені гроші – їх витратили для дискредитації таких інститутів народовладдя як загальнонаціональне опитування або референдум.

  І третє, що мене вразило, – це неготовність певних виборчих дільниць до антиковідних заходів. Не всюди були маски, не всюди вимірювали температуру і не всюди люди перебували у безпечних для себе умовах.

  Інна Совсун:

  – Головна несподіванка: президент своїм незаконним опитуванням продемонстрував зневажливе ставлення до базових принципів демократичних виборів. І виборці це побачили.

  Друга є наслідком першої: дивлячись на президента, місцеві “князьки” сприйняли його нехтування демократичними принципами як дозвіл на повне ігнорування закону на виборах 25 жовтня.

  Третя несподіванка – приємна: завдяки роботі наших команд результат “Голосу” на виборах є кращим, ніж багато хто очікував. Партія отримала широкий регіональний вимір – це фактично друге її народження. Ми побачили, що попри те, що інші партії вливали мільйони на зовнішню рекламу, проте цьому можна протистояти, маючи сильні команди на місцях.

  Источник: censor.net
  Вам также может понравиться