“Щоб не допустити випадків мародерства на території, де були пожежі, ми створили спеціальні патрулі”, – начальник ГУ Нацполіції в Луганській області Сергій Колесник

Масштабні пожежі, які охопили понад 30 населених пунктів, почалися на Луганщині 30 вересня. Наразі основні осередки вогню вдалося локалізувати. Тепер правоохоронці мають з’ясувати, що насправді спровокувало це лихо.

Про розслідування причин пожеж, упередження випадків мародерства, евакуацію людей та допомогу постраждалим – в інтерв’ю “Цензор.НЕТ” розповів начальник Головного управління Національної поліції в Луганській області Сергій Колесник.

– Ми долучилися негайно. Після отримання інформації по “102” було ухвалено рішення підняти по тривозі особовий склад територіальних підрозділів – Станично-Луганського, Новоайдарського, Сєверодонецького, Кремінського районних відділків поліції, а також Головного управління Нацполіції в Луганській області. Було задіяно 580 співробітників. Як тільки визначались місця великих пожеж, одразу перекривались під’їзні дороги, щоб туди не допустити людей, які могли б постраждати.

Разом із військовими, прикордонниками, рятувальниками проводили евакуацію людей, які опинилися в епіцентрі, а також попереджали жителів навколишніх населених пунктів. Тому що того дня, коли почалися пожежі, був шалений вітер – 34 метри за секунду, він змінювався кожні 10-15 хвилин. Коли почалася верхова пожежа, ми визначали шлях, за яким вона піде далі, й попереджали людей, щоб вони встигли залишити свої помешкання. На жаль, урятувати все не вдалося. Але першого дня евакуювали 96 громадян, другого – 156.

Вивозили всім, що було. І автобусами, і службовим автотранспортом. Голова Військово-цивільної адміністрації області, наприклад, вивозив людей власним автомобілем. Від початку пожежі він координує діяльність усіх силових структур. Було створено оперативний штаб і завдяки рішенням, які там швидко приймалися і так само швидко виконувалися, вдалося відрізати від пожежі близько 20 населених пунктів.

– Постраждав 31 населений пункт. Пожежа йшла уздовж усієї лінії розмежування. Через великий вітер вона швидко поширювалася, була верховою, не скрізь можна було застосувати авіацію.

– Насправді було по-різному. Особливо важко це сприймали люди похилого віку, вони не хотіли покидати домівки, казали, що все це мине.

– Щоб урятували їм життя, умовляли будь-якими методами. Декого просто виносили.

– І на руках виносили, і на ношах. Тому що були й такі, хто через вік чи хворобу не міг пересуватися самостійно, був прикутий до ліжка.

– Звичайно переживали. Щоб не допустити випадків мародерства на території, де були великі пожежі, ми створили спеціальні патрулі, вони несуть службу цілодобово. На цей час не зафіксовано жодного правопорушення.

Також створено 34 слідчо-оперативні групи, які проводять огляд на місцях подій. Близько тисячі громадян уже допитано. Порушено 14 кримінальних проваджень.

– Ми залучили 160 співробітників, вони розподілені по території усіх міст та сіл, де сталися пожежі. Є піші патрулі, ще частина – на автомобілях. У них чітко визначені маршрути. Якщо є якесь повідомлення від громадян, реагують. Наприклад, в одному з районів було повідомлення про те, що пропав 14-річний хлопець. До поліції звернулася жінка, яка переживала, що її онук зник. Ми його знайшли. Виявилося, що він поїхав до друзів у місто і там залишився.

– Така версія теж перевіряється. Окрім того, розглядається ще три основні: це самозагоряння трави й лісу через погодні умови, необережне поводження з вогнем, умисний підпал. Нині призначено вже 17 експертиз.

– Воно вилучене в рамках кримінального провадження, зараз проводиться його перевірка.

– Тому що пожежі були на території різних районів. Загалом ми отримали понад 500 повідомлень. Тому слідчими органами було прийнято таке рішення, яке погоджене з прокуратурою.

– Ми працюємо в рамках висунутих версій, збираємо і аналізуємо докази. По кожній версії прийматимемо процесуальне рішення. Тож саме зараз я цього коментувати не можу.

– Стабільна. Загалом зараз працюємо цілодобово, щоб не лише провести оперативно розслідування, а й підтримати людей, допомогти, чим можемо. Минулої суботи разом з колегами зі Служби безпеки, прокуратури, військовослужбовцями допомагали людям розбирати завали, прибирати на подвір’ях. Плануємо це робити й цими вихідними.

– У різні місця, вони визначені обласною військово-цивільною адміністрацією. Це бази відпочинку, школи. Зараз збираються документи й призначаються виплати тим, хто втратив житло.

– Так, на жаль, ми вже маємо гіркий досвід по Смоляниновому. Того дня у нас були постріли з непідконтрольної території. Пожежа була верховою, почалася з лінії розмежування, температура була 41 градус за Цельсієм, вітер – понад 30 метрів за секунду. Там також порушено кримінальне провадження.

– Наскільки мені відомо, мешканці Смолянинового, хто подав документи, отримали компенсації.

– На цей час призначено 44 експертизи, чекаємо на результати.

– Слідчі все роблять так, як передбачено Законом. Крім того, сам громадянин вирішує, що йому необхідно робити. Якщо потрібна допомога, ми виділяємо людей. Були випадки, коли наші співробітники пропонували допомогу, але люди відмовлялися. Казали: “Не треба, ми самі знаємо, що нам і як робити”.

Є ті, хто хоче відбудовувати свої будинки, а є й ті, хто не планує цього робити, а хоче вивезти те, що вціліло. Там є техніка, вони можуть її залучити. На місцях працюють комісії, сформовані з представників місцевої влади, до яких можна звернутися, приїхали волонтери, які також роблять усе, що можуть. Саме ці комісії займаються компенсаціями.

– Я не можу коментувати виплати, не моє питання. Так, за будинок, що згорів, виплачується 300 тисяч, кожному, хто мешкав у цьому будинку, по 20 тисяч. Додатково ще передбачено виплати з резервного фонду військово-цивільної адміністрації області.

Були різні пропозиції. Але наскільки мені відомо, кожний власник будівлі визначає, як діятиме далі. Наше головне завдання – не допустити скоєння правопорушень і забезпечити правопорядок.

Місцева влада займається тим, щоб якнайшвидше розпочати виплати компенсацій.

– Передусім вона контрольована. До поліції надійшло 81 звернення за фактами порушення виборчого законодавства. Порушено 10 кримінальних проваджень.

– Розміщення у невстановлених для цього місцях агітаційної продукції, підкуп виборців тощо.

– Тим же, чим і по всій державі.

– Такі випадки також є. Зафіксовано факт, як один із кандидатів роздавав продуктові набори. Відкрито кримінальне провадження, проведено слідчі дії, ці набори вилучено. Але суд, на жаль, ухвалив рішення їх повернути.

– Я не можу коментувати рішення суду.

– Стільки, скільки це буде потрібно.

– Це рішення прийматиме голова військово-цивільної адміністрації області. Думаю, доки їм не буде надано інші помешкання або вони самі не знайдуть собі якесь житло.

– Є напівзруйновані будинки, люди там залишилися і намагаються якось облаштуватися в цих умовах. Частину будинків пожежа геть обійшла. Уявіть собі, з одного боку вигоріло і з іншого, а між ними – вцілілі будинки.

– Ні, жодних проблем з рухом автотранспорту немає. Локалізовано усі десять основних осередків вогню. На жаль, на території області понад 4 місяці немає жодної краплини дощу і щодня сильні вітри.

– Так, у лісі є такі накопичення під деревами з голок, так звана подушка, яка тліє. Коли дме сильний вітер, вона може розгорітися. Та наші колеги з ДСНС вживають усіх необхідних заходів, щоб цьому запобігти.

Источник: censor.net
Вам также может понравиться