Спецпідрозділи бойовиків на чолі з російськими офіцерами

Поразка української армії в літній кампанії зумовлена, безперечно, діями російської артилерії в липні 14-го та введенням Р/БТГр ЗС РФ в серпні. Але активні бойові дії велися і з травня до кінця липня. Окрім помилок українського командування були і зовнішні чинники, котрі вплинули на виконання поставлених перед українськими офіцерами задач.

 І у цих чинників є імена та звання.

Опишемо три елітні підрозділи противника, котрі на 95% складалися з громадян Росії і в яких командування було з числа російських офіцерів. Йтиметься про такі формування противника, як “Єрмак”, “Іскра” та підрозділ, котрий можна назвати “Інтербригадою”. Характерно і те, що всі вони почали свою діяльність у період з кінця травня до кінця червня. Ще до звільнення Слов’янська. В медійному просторі за цей проміжок часу нічого і не з’являлося окрім згаданого окупованого міста, і могло скластися враження, що і боїв як таких не було. Це не зовсім правильне твердження.

Потрібно розуміти і те, що абсолютна більшість українського війська влітку 14-го це були мобілізовані. В механізованих бригадах лише один батальйон міг складатися з контрактників. Схожа ситуація і була з аеромобільними військами, котрі практично у повному складі були задіяні в операції по звільненню Слов’янська, а підрозділи противника, принаймні 2/3, діяли в прикордонній смузі з РФ, де були розташовані здебільшого батальйони ЗСУ з мобілізованими бійцями. Поява навіть взводу бійців, котрі мають досвід бойових дій чи служили раніше в армії, могла тоді доволі сильно вплинути на хід подій на якійсь ділянці фронту, а то й завадити планам ЗСУ на масштабному рівні. Формування бойовиків були ідеологічно підковані, мотивовані, навчені та екіпіровані. Вони добре знали навіщо і куди їдуть. Що не можна сказати про мобілізованих бійців української армії. Нам вже добре відомо, що Стрєлков – полковник ФСБ. І стало це відомо лише завдяки його довгому язику та ідеологічним поглядам. Але Стрєлков був не єдиним офіцером російських спецслужб, котрий привів на Донбас підготовлених бойовиків для ведення бойових дій. Читачу будуть представлені дані, які автор збирав і збирає роками. Інформація специфічна, унікальна та секретна (для росіян). Спробуємо привідкрити цю таємничу завісу.

Про загін вже доволі добре відомо, і знайти інформацію про нього надзвичайно просто. Від командира до кількості загиблих. Але я вирішив його включити у статтю в силу його схожості з тими загонами російських спецслужб, котрі зайшли після нього. “Іскра” виступив першопрохідцем у цій справі, так би мовити. Сформований у Росії навесні 14-го і зайшов на територію України в другій половині травня того ж року. Росія лише в червні почала поставляти бронетехніку бойовикам, а у квітні-травні їхній максимум – КамАЗ. Група також прибула в Україну на КамАЗах. До них згодом приєдналися і чеченці. “Іскра” налічувала від 45 до 50 бійців. Також близько 30 завербованих місцевих та близько 40 чеченців. Приблизно 120 бійців. Очолював підрозділ російський офіцер, підполковник ФСБ Сисенко Борис (Іскра). Кадровий офіцер, котрий закінчив Київське вище військове командне училище імені Фрунзе, воював у Чечні в складі груп СпП (22 бригада ГРУ). За деякою інформацією, помер 26 травня під час бою за ДАП через серцевий напад. У бою за донецький аеропорт втратили практично всіх своїх бійців під час відступу через “дружній вогонь” зі сторони бойовиків “Востоку”. Такий поворот долі надзвичайно сильно зіграв на руку нашим військам. Якби їм вдалося вижити, то ветерани бойових дій, котрі служили в ньому, чи просто колишні контрактники СпП МВС “СОБР” (були там і такі) чи СпП ВДВ ЗС РФ могли б доволі сильно вплинути на хід подій у районі столиці “майбутньої республіки”. Навички бійців підрозділу були на голову вищі, ніж навички 3 чи 8 опСпП ЗСУ, що тільки починали нюхати порох. А застосовувати СпП МВС, ГУР чи СБУ, як це було в ДАП, просто нерентабельно.

Також можна зустріти інформацію, що “Іскра” була першим загоном “Інтербригади” (кого встигли сформувати – того й відправили). Так це чи ні – насправді неважливо.

У мережі є спогади одного з колишніх членів формування про весь процес підготовки, переправлення та участі в бою. Я ж використаю всього лиш один абзац з його монологу в силу того, що у мене виникла одна теорія, спростувати чи підтвердити котру зумію ще не скоро. Однак бойовик написав: “”Искра”, в свою очередь, получал приказы от некого Андрея Ивановича, который при встрече напомнил мне типичного такого чинодрала из ЕдРа – апломб выше крыши, брюхо over 120 кг и т.д. (Как я подумал тогда, “командиров не выбирают”)”. Ким міг бути таємничий Андрій Іванович невідомо. Але Сисенко бувши підполковником ФСБ звітував перед ним і виконував його вказівки. 25 травня 2018 року Bellingcat встановили, що “Оріон”, він же АНДРІЙ ІВАНОВИЧ (регулярно “світився” на опублікованих СБУ перехоплених ауідозаписах бойовиків), це не хто інший, як російський офіцер з ГРУ Олег Іванников. Більше того, саме “Оріон” Іванников командував обороною Луганська влітку 14-го. На мою скромну думку, це більш ніж реально, що підполковник ФСБ звітував перед головним військовим куратором по “ЛНР” з ГРУ в званні генерал-лейтенанта (за моєю власною інформацією). В збіги про двох Андріїв Івановичів (таких самих позивних), котрі б могли зустрічати елітний підрозділ росіян під час перетину кордону, я не вірю.

Детальніше про цього персонажа – в розслідуванні Bellingcat.

Згадка про Сисенка як майора ФСБ (2002 рік).

Детальніше про Іскру .

Про нього ж на Цензор. НЕТ.

Наступним формуванням, створеним за таким же самим принципом, була “Інтербригада” (фактично – вона мала іншу назву). Якщо відшукати якусь інформацію про них влітку 14-го чи навіть в 2015-го було відносно реально, то чим більше часу проходить, тим більше російські спецслужби чистять будь-які згадки про них (фото, дописи в соціальних мережах, сторінки в ОК та ВК тощо). Але навіть у такій інформаційній кризі вдалося відшукати достатньо для розуміння ситуації, котра складалася тоді.

Формування зайшло на територію України 8 червня 2014 року. І саме їм російські військові дали першу бронетехніку, котра перетнула кордон з Україною. Не танки, котрі зайшли 12 червня і були зняті у всіх населених пунктах через котрі вони рухалися, а саме ці 3 БТР-80. БТРи мали номери “101”, “403” та “222” (був переданий з однієї з в/ч колишньої, станом на 2014 рік, 58-ї армії). В колоні також був КамАЗ з ЗУ-23-2, ще один КамАЗ та бензовоз.

Формування групи в Ростові перед заходом в Україну. Початок червня 14-го. Фотографія з особистого архіву бойовика

Кількість бійців становила від 100 до 120 бойовиків. Екіперовані були одним типом камуфляжу та однотипними розгрузками. На більшості з них була форма “Мабута”, а РПС від “СМЕРШа”. Командиром підрозділу був підполковник ФСБ Комісаров Роман з позивним Луна. 12 червня підрозділ взяв участь у бою за курган Савур-Могила, де меншими силами завдяки своїй підготовці та низці інших обставин зуміли втримати висоту. Цього ж дня в Сніжне приїхали і танки бойовиків разом з двома новими БТР-80.Брали участь і в бою за Маринівку, де 16 червня покинули свій БТР-80 (“222-й”), котрий дістався трофеєм нашим бійцям. 9 липня отримали завдання добратися до Краснодону. На марші в районі Сабівки, Луганська область, потрапили під обстріл бійців 128 ОГПБр та черговий “дружній вогонь”. В результаті бою втратили 5 своїх бійців. У підрозділі виникали проблеми, через котрі особовий склад покидав його і приєднувався до інших формувань бойовиків. Самого ж Луну відправили до Краснодону, а звідти ближче до Донецька, де він приєднався до командного складу батальйону “Восток”. Детальніше про його “діяльність” можна почитати за посиланням.

Помер в РФ через проблеми з серцем 12.07.17.

Як я вже зазначив, частина бойовиків приєднувалася до інших формувань, не менш елітних. Таких як “Єрмак”.

Якщо про “Іскру” та “Інтербригаду” можна було знайти інформацію в інтернеті та навіть якісь фото прив’язати до них (в автора є цілий альбом, пов’язаний з цими формуваннями), то про “Єрмак” я вперше дізнався в 2017 році. А знайти хоч якусь інформацію, котра б стосувалася командного складу, особового складу чи парку техніки вдалося лише два місяці тому.

Інформація секретна і публікується вперше. Підрозділ був на особливому рахунку в російському командуванні. Навіть поранених бойовиків з цього формування забирали на Мі-8 з “нуля” (нейтральна смуга в прикордонній зоні України та РФ). Що свідчить про цінність кадрів, котрі воювали в даному формуванні. Зайшли на територію України 25 червня 2014 року в Луганській області. Мали 4 САУ 2С9 “Нона”, 4 Т-64БВ та дві БМП-2. Кількість особового складу налічувала 100-115 бійців. Командував підрозділом російський офіцер з позивним “Терек” (детальніше встановити не вдалося). Особливу увагу приділили артилерії. Адже перед “Єрмаком” стояла чітка і вузька задача – вибити бійців 72 ОМБр з району Червонопартизанська. А якщо точніше, то з жіночої колонії, котра переходила з рук в руки 5 разів (ще один невідомий і унікальний епізод війни). В кінці липня за одну ніч дані “Нони” вистріляли 438 мін та снарядів по бійцях 72-ї (3 САУ вистріляли по 96, а одна – 150). Начальником артилерії був призначений російський кадровий військовий, котрий не брав відпустку, не був у запасі і не  був військовим пенсіонером. Ним виявився підполковник ГРУ Олег Кулієв, позивний Сільвер, котрий за пів року до початку війни в Україні був направлений на перепідготовку на артилериста. Підрозділ розташувався практично на нулі в селі Королівка, Луганська область. Цілком зрозуміло, що формування робило регулярні вилазки ДРГ, закладало фугаси та робили “набіги” на колони постачання. Думаю, вони також і працювали з ПТРК по колонах ЗСУ, котрі рухалися в регіоні. Характерно те, що у мене є лише 4 фото, пов’язані з цим формуванням. Більше знайти не вдалося.

Сільвер

Також він. Фотографія з особистого архіву бойовика

“Нони” “Єрмака”. Липень 14-го, Луганська область. Підполковник ГРУ в центрі. Фотографія з особистого архіву бойовика

У кінці липня підрозділ перестав існувати. Після виконання свого основного завдання були виведні в РФ та розформовані. Але з бійців спецпідрозділу був також сформований інший специфічний загін – “Октава”. Кулієв його очолив. Зайшли в Україну в другій декаді серпня та воювали під Многопіллям, Червоносільським, а далі під Горлівкою. Про це формування і не тільки також буде окрема стаття.

Чітко видно, що перші боєздатні підрозділі були сформовані спецслужбами РФ і ними ж очолювалися. Це унікальна інформація, котра допоможе в майбутньому розтавити всі крапки над “і” задля уникнення маніпуляцій щодо нашої війни. Сухий підсумок написаного:

  • полковник ФСБ Ігор Гіркін сформував загін “Крим”. Кількість особового складу – 52 бійці. Початок диверсійної операції на Донбасі – 13 квітня 2014 року;
  • підполковник ФСБ Борис Сисенко (Іскра) сформував загін “Іскра”. Кількість особового складу (разом з чеченцями та жителями України) – приблизно 120 бійців. Контактував, на мою думку, з “Оріоном”. Початок військової операції – кінець травня 14-го;
  • підполковник ФСБ Комісаров Роман (Луна) сформував загін “Інтербригада”. Кількість особового складу – приблизно 115 бійців. Від 3 до 5 БТР-80. Початок операції – 8 червня 2014 року;
  • офіцер Терек – командир “Єрмака” . Начальник артилерії – підполковник ГРУ Олег (Сільвер) Кулієв. Початок операції – 25 червня. 4 САУ 2С9, 4 Т-64БВ, 2 БМП-2. Кількість особового складу – приблизно 120 бійців.

Чи всі вони контактували з російським генералом з ГРУ з позивним Оріон? Так, всі (що ж стосується Гіркіна, то це відкрите питання). Адже єдина контрольована ділянка, через котру заходили російські підрозділи та просто колони для противника, розташована в Луганській області, і всі ці елітні формування повинні були контактувати з Оріоном, головним військовим куратором по “ЛНР”, для координації своїх дій на території Луганської області.

“Інтернаціоналісти” в Сніжному, червень 14-го. Фотографія зроблена місцевим жителем

Источник: censor.net.ua
Вам также может понравиться