Хто кого у другому турі? Черкаси, Ужгород, Луцьк, Кривий Ріг

"Цензор.НЕТ продовжує свій цикл про другий тур виборів міського голови в обласних центрах (плюс Кривий Ріг) України. У цьому випуску –Вілкул і Шевчик, Бондаренко чи Євпак, Поліщук і Шиба, Андріїв чи Щадей.

Першу частину циклу читайте тут.

За результатами першого туру чинний мер Анатолій Бондаренко (йде на вибори зі своєю командою, але під “дахом” “За Майбутнє” Коломойського-Палиці) випередив другого фіналіста – підприємця IT-галузі, висуванця “Голосу” Віктора Євпака – приблизно на 19 відсотків. Утім, судячи з усього, боротьба і в другому турі буде запеклою. Що один з кандидатів вже відчув на собі:

Дещо підрівняти шанси сторін має рішення про підтримку у другому турі Євпака, ухвалене партією “Європейська солідарність” та місцевим осередком “Слуги народу”. Від “ЄС” відповідну заяву зробив про свої наміри вустами голови обласного партійного осередку Олександра Завітневіча.

Здається, це перший за рік випадок настільки широкого за партійним спектром об’єднання. Але постає питання: а як саме зможуть допомогти Євпаку партії, стосунки яких з “Голосом” на центральному рівні аж ніяк не є безхмарними?

Головний технолог центрального штабу “ЄС” нардеп Вікторія Сюмар на це питання відповіла “Цензору” так:

– Насправді Євпак отримає підтримку і від наших членів комісій. Це дуже важливо на цьому етапі. Чому важливо? Тому що члени ДВК і ТВК мають змогу забезпечити чесний підрахунок хоча б на дільницях. А Бондаренко – буде фальсифікувати.

Чи допоможуть Євпаку члени комісій від “Слуг народу” – наразі незрозуміло. Поки що пан Завітневич лише закликав “підтримати у другому турі міського голову Віктора Євпака і залишити в історії знущання з міста та здорового глузду містян”.

З’явився у кандидата від “Голосу” і ще один, досі несподіваний, союзник – партія “Пропозиція”. Тут до можливих ідеологічних симпатій додалося природне бажання покарати чинного мера Черкас за брутальний “кидок”. Як відомо, влітку Віктор Бондаренко обіцяв балотуватися від партії мерів і навіть встиг відвідати її стартовий з’їзд. Аж раптом – перейшов під прапори головних ворогів Філатова та Корбана – Коломойського і Палиці…

Тому керівник головного виборчого штабу “Пропозиції” Геннадій Корбан у бесіді з кореспондентом “Цензор.НЕТ” досить відверто сказав:

– Будемо підтримувати Євпака, він, до речі, виявився нормальним хлопцем. “ЄС” і всі місцеві сили – також. Чи робимо ми це і задля покарання? Звичайно, це буде покарання…

Сам Євпак у розмові з “Цензор.НЕТ” дав зрозуміти, що координація з “ЄС” і “СН” присутня, допомогу він відчуває, і найближчим часом варто очікувати спільних заяв і дій:

– Ми зустрічаємося майже щодня. Вони зараз працюють, по-перше, над тим, аби втримати своїх членів ДВК, щоб вони не розбіглися – і це точно буде для нас підтримкою в день голосування. “Слуги народу” всі їхні контакти по підприємствах, – передають мені, і зараз я ходжу по цих підприємствах, і розмовляю з працівниками. “Європейська солідарність” зараз також готує список своїх лідерів суспільної думки, ми консультуємося з певних питань. Ну, і головне: ми не обговорюємо ніякі посади – йдеться лише про те, як виграти другий тур.

Що про цей парад об’єднань на підтримку свого опонента думає Віктор Бондаренко, можна прочитати у  Фейсбуці. Щоправда, у дещо завуальованій манері, без імен та прізвищ:

На боці ж самого мера, окрім партії “За майбутнє”, діють місцеві кадри “Батьківщини та ОПЗЖ”. Окрім цього, обидва кандидати борються за прихильність авторитетної місцевої партії “Черкащина”. На чиєму боці буде її підтримка – побачимо найближчим часом.

Чи намагатимуться обидва кандидати підняти низьку, як і по всій країні, явку? Так, звичайно. Зрозуміло, що більш нагальною ця задача має бути для Віктора Євпака – адже саме він у ролі наздоганяючого. От що сказав нам кандидат від “Голосу”:

– Аби мотивувати людей прийти на дільниці, будемо робити все. Окрім “сєток”, які, за нашими даними, робитиме наш опонент. А ми будемо природно закликати друзів, знайомих, робити флешмоби, задіювати локальних та загальноукраїнських лідерів суспільної думки. Зробимо потужний акцент на молоді, адже знаємо, що молодь більше голосує за мене, і треба її витягнути на дільниці. Важливо також показати виборцям “ЄС” і “СН”, що я об’єдную місто навколо бренду міста Черкаси. Оце головна задача!

Між тим, Анатолій Бондаренко у межах образу “мера-оборонця і хазяїна” до виборів робить все те, що і його колеги, які йдуть на вибори: об’їздить місто, звітує про боротьбу з ковідом, зустрічається з колективами. А ще – робить фейсбучні пости про маленького сина, дружину і бабусю дружини – “далеку родичку славного роду Івана Богуна”.

Воістину, до виборів згодиться геть усе!

І БУДЕ ГАРЯЧЕ

Ужгород, очевидно, стане чи не останньою можливістю для президентської партії “Слуга народу” отримати “свого” мера в обласному центрі. Згідно з офіційними результатами першого туру, за чинного міського голову, колишнього “регіонала” Богдана Андріїва проголосували 9185 ужгородців (25,41%), а за кандидата від “Слуги народу”, якого відносять до умовного демократичного табору, Віктора Щадея – 6485 виборців (17,93%).

Розрив у 2700 голосів натякає, що карта у другому турі може лягти непередбачувано. Свої переваги є у обох кандидатів: на боці чинного мера Андріїва – потужний фінансовий ресурс; перемозі Щадея можуть посприяти владні ресурси “Слуги народу”.

Цензор.НЕТ запитав у Андріїва за рахунок чого збирається піднімати свою підтримку виборців для перемоги в другому турі. І отримав лаконічне: “За рахунок донесення достовірної інформації до виборців”.

Андріїв пояснює, що у медіа та соцмережах щодо нього було нібито багато дезінформації та “поливання брудом”. Однак політик вирішив не пояснювати, що саме неправдивого про нього поширювали та хто це робив. “Не знаю хто. Ви, журналісти, досліджуйте, будь ласка”, – резюмував чиновник.

Ймовірно, Андріїв мав на увазі кампанію в соцмережі Facebook “Ужгород без Андріїва”, за якою, подейкують, стоїть кандидат від “слуг”.

Опонент ужгородського мера Віктор Щадей розповів Цензор.НЕТ, що його перемозі може посприяти боротьба із підкупом. Він сподівається, що з останнім допоможе поборотись центральне керівництво правоохоронних органів, оскільки місцева поліція цих випадків “не бачить”.

“Ставлю перед собою завдання побороти цей підкуп. Тут є сподівання на правоохоронні органи, що вони покладуть край цьому… По-друге, тривають переговори із усіма демократичними силами міста, щоб все-таки була демократично-патріотична коаліція, яка б не допустила, щоб міським головою став Богдан Андріїв. Тому що він є колишнім регіоналом, людиною, яка стояла на “антимайдані” проти нас. Не можна, щоб такі люди залишались при владі”, – каже Щадей.

Представник Комітету Виборців України в Закарпатській області, політолог Дмитро Тужанський вважає, що Андріїв “і без підкупу має рейтинг”. “Але заміряти, яка частина рейтингу куплена, а яка справжня – складно”, – додає політолог.

Крім того, за словам Тужанаського, важливу роль у виборах мера Ужгорода можуть зіграти місцеві “угруповання”.

“В Україні часто говорять, що олігархи консенсусом вирішують, хто стане президентом… Так само і в Ужгороді. Тут будуть вирішувати вже не партії, навіть не стільки підкуп, як місцеві угруповання, на кого вони зроблять ставку у другому турі. Тобто, я би сказав, що шанси у них рівні. Але, звичайно, із певною перевагою у Андріїва, тому що на його боці фінансовий ресурс. Але це невелика перевага, бо на боці Щадея, наприклад, все-таки є ресурс влади, губернатора, “Слуги народу” і ресурс цього такого, протестного, електорату. В який бік воно піде – мені складно сказати”, – каже представник КВУ.

Зберігатиметься інтрига в Ужгороді ще менше трьох тижнів – другий тур виборів тут призначили на 22 листопада.

А от другий тур виборів мера Луцька видається досить прогнозованим. Головним претендентом на посаду тут залишатиметься радник міського голови Ігор Поліщук, який балотується від партії “За майбутнє” Коломойського-Палиці. Або, якщо говорити про загальноволинський контекст, Палиці-Коломойського.

Поліщук отримав у першому турі 32,47% голосів виборців. Конкуренцію йому становитиме самовисуванець, міський голова 2006-2010 років Богдан Шиба, якого підтримали 13,14% лучан.

Місцевий політолог Антон Бугайчук вважає, що у другому турі розрив між кандидатами може скоротитись завдяки виборцям, які віддавали голоси за інших опозиційних кандидатів.

“Насправді потенціал є. Інше питання в тому, чи зможе саме Шиба відобразити цей ключовий опозиційний потенціал і наскільки він зіграє. Тому що така жорстка, радикальна, антивладна позиція – має свої межі”, – розповів Бугайчук Цензор.НЕТ.

Попри це, політолог вважає, що навряд чи Шиба зможе перемогти свого конкурента.

“Якщо ставити питання руба, то скоріш за все цей розрив не вдасться подолати. Якщо не буде якихось чорних лебедів, якщо все буде йти, як воно іде зараз – то ні”, – каже політолог.

Послабює позицію Шиби і те, що у нього значно менше медійних і фінансових ресурсів, на відміну від Поліщука.

Офіційно дату другого туру виборів мера Луцька ще не оголошували. Щоправда, член Луцької міської ТВК анонімно повідомив ЗМІ, що повторне голосування відбудеться 15 листопада.

На відміну від сусіднього Дніпра, де перед другим туром майже все з переможцем зрозуміло, у Кривому Розі дещо жевріє інтрига. Хоча відрив переможця першого туру – чинного мера Юрія Вілкула – від “срібного призера” Дмитра Шевчика – становить близько 20%.

Взагалі-то такі величезні відриви зазвичай не відіграються – тим більше у таких консервативних містах, як Кривий Ріг; тим більше за три тижні. Тим більше, якщо син відстаючого кандидата у вересні збив на авто дитину. Але є 2 “але”.

По-перше, пана Шевчика у місті називають не інакше як “людиною Ріната”: він очолює один з ахметівських ГЗК. Звідси – потенційно величезні ресурси: фінансові, медійні, кулуарні, людські.

По-друге, Шевчик висувається від “Слуги народу”, а Кривий Ріг – батьківщина президента країни і лідера партії. Тому перемога Шевчика для Володимира Зеленського і його команди – справа принципу. Чи ні? Другий тур покаже. Хоча все ж таки 20% відриву…

– Мені здається, вони не очікували, що старий Вілкул піде на вибори – розповідає “Цензору” добре обізнана у місцевих політичних реаліях людина. – Той все сумнівався, йти, чи не йти (він же ж найстарший мер в Україні). Чи робив вигляд, що сумнівався. А зараз мені не зовсім зрозуміло, за рахунок чого наші “зелені ахметови” збираються наздогнати Вілкула. Часу обмаль, люди Вілкула мобілізовані. Не виключено, що більш логічним було б віддати крісло мера Юрію Григоровичу, а усе по міськраді обговорити як ділові люди…

Про варіант з “діловими перемовинами” – це навряд чи. А от про “мобілізованих людей Вілкула” – щира правда. І найбільш мобілізованим є молодший Вілкул за закликами боротьби проти олігархів.

Яскравішим за інші є ось цей фрагмент:

“Нас ожидают тяжелые три недели истерии, чернухи, вранья и скупки голосов. Я от всей души благодарю всех честных членов комиссий и наблюдателей. Вы не спите уже третьи сутки, вы боретесь за правду. Вы не даете превратить Кривой Рог в кормовую базу олигархов. Даже не за Вилкула, за Кривбасс, за свои семьи, за своих детей”.

Здається, єдине, чого бракує у цій агітці – це словосполучень “концтабори” та “німецько-фашистські загарбники”…

Источник: censor.net
Вам также может понравиться