Як уберегтися від коронавірусу і шкідливих порад: інструкції офіційні й не зовсім

Поради, як вберегтися або вилікуватися від коронавірусу, летять звідусіль. Від статистики розростання пандемії, інформації ВООЗ, МОЗ та лікарів голова йде обертом. А ще додається нагнітання паніки та поки не налаштована система ізоляції й тестування на коронавірус в Україні.

Є консенсус про необхідність обмежувальних заходів, яких вживає влада. За останніми дослідженнями, у впровадженні карантину  важлива кожна доба. Цей графік дуже показовий.

Слайд з саміту лікарів, організованого інституцією з Кремнієвої долини Singularity University у понеділок.

Це тим більше важливо за умов плачевного стану української медицини. Головний санлікар Віктор Ляшко таки визнав, що в пік епідемії в Україні може не вистачити апаратів штучної вентиляції легень. Про запізнілу появу тестових систем і не налагоджену роботу діагностування також сказано чимало. Якщо одна з найкращих медичних систем – італійська – перебуває на межі колапсу, то не важко здогадатися, що може чекати на українську. Про те, що в Україні (як і у світі) ймовірно зафіксовані далеко не всі випадки, поки говорять лише напівофіційно. Тому ухвалено рішення присікти поширення вірусу. Наскільки дієвими виявляться вжиті заходи – побачимо за кілька тижнів.

За оцінками епідеміологів з ВООЗ та незалежних експертів, для обмеження розповсюдження вірусу необхідно скоротити швидкість його передачі. В ідеалі у середньому кожен хворий має інфікувати менше однієї людини. Радикальне обмеження соціальних контактів, на кшталт тих, що були впроваджені в Сингапурі чи Тайвані, є найдієвішим засобом досягнення цього. Наразі лише одна країна світу, Велика Британія, вирішила ігнорувати карантин, обравши шлях контрольованого зараження для напрацювання колективного імунітету. Наскільки їй це вдасться – також побачимо через тижні. Вчора увечері також про відмову закривати кордон попри жорсткі обмеження, заявив прем’єр-міністр Нідерландів.

 • Бідкатися, який наш народ несвідомий й безвідповідальний, адже до останнього сприймав загрозу несерйозно.
 • Ми у цьому плані не відрізняємося від демократичних країн Заходу. Згадаймо, коли тільки починали лунати заклики до необхідності обмежень в Україні й у Нових Санжарах, відбулося неподобство із зустріччю евакуйованих, нам ставили за приклад Німеччину, де на той час було цілих 5 інфікованих, а люди жили звичним життям, не скасовували ярмарки, фестивалі. Тепер у Німеччині станом на 17 березня понад 8 тисяч інфікованих, у певних землях країни запроваджено карантин і закрито кордони. Канцлер Ангела Меркель повідомила про запровадження обмежень, “яких Німеччина ще не знала”.

  Чи згадаймо, наскільки Італія затягнула із упровадженням карантину, через що нині вийшла в лідери за поширенням вірусу в перерахунку на щільність населення.

  А іспанці навіть після запровадження карантину вийшли на прогулянки, допоки поліція не повернула їх до виконання рішення про обмеження.

 • Нарікати, що влада запроваджує драконівські заходи.
 • За вищезазначеної безвідповідальності людей і незадовільної медичної системи це очікувано. Східні демократичні країни, такі як Тайвань, Сингапур, Японія змогли переломити ситуацію завдяки безпрецедентному контролю.  На сьогодні вони є найкращими прикладами боротьби з вірусом.

  Питання, чи можна обрати за приклад власне батьківщину нового вірусу Китай, адже саме через комуністичну диктатуру виникли умови, які дозволили вірусу з’явитися, а потім тижнями Китай переховував від світу правду. Тримаючи цю тезу в голові, приклад боротьби з вірусом вже коли правду було не приховати, є показовим. Хороший аналіз статистики до і після кардинальних заходів китайського уряду є тут. Окрім повного карантину, ізоляції цілих будинків, якщо в них виявляли хворого, і постійного знезараження, у Китаї уряд використовував данні геолокації з мобільних телефонів людей, щоб простежити усі контактування. На основі цього відстежили практично всі випадки зараження й передачі вірусу.

  Про абсурдність порівняння COVID-19 зі смертністю від грипу, туберкульозу чи іншої біди не сказав тільки ледачий. Вчені лише почали пізнавати новий вірус. Всесвітня організація охорони здоров’я постійно оновлює свої дані. Епідеміоолги сходяться на тому, що нині немає ані стандартних тестів для виявлення COVID-19, ані визначеної симптоматики, ані розуміння, від чого симптоматика залежить.

  Невідомо, як вірус мутує. За певними даними, у Європі ми маємо вже мутований вірус того варіанту, що виник у Китаї. Невідомо, як він співставний із певними медичними препаратами, зокрема зі жарознижувальними.

 • Оберігати лише людей із групи ризику. По-перше, це люди віком від 60 років. Також це хворі на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання та онкохворі.
 • У зв’язку з цим педалюється інша думка – мовляв, навіщо присікання поширення, якщо за прогнозами епідеміологів, COVID-19 стане глобальною пандемієювід, тому від 20 до 70% населення планети захворіє, а смерті фіксують переважно серед людей поважного віку? Як я вже зазначала, поки цим шляхом пішла лише Велика Британія. Там навіть впроваджують програму, коли школярі допомагатимуть людям із групи ризику. Яким буде результат – побачимо згодом.

  По-перше, це не означає, що немає смертей поміж молодших категорій населення. Наразі приблизний розподіл смертності за віком такий:

  До 9 років – смертельних випадків не зафіксовано

  10-39 – 0,2%

  40-49 – 0,4%

  50-59 – 1,3%

  60-69 – 3,6%

  70-79 – 8%

  80+ – 14,8%

  До того ж, ЮНІСЕФ дала свої рекомендації щодо збереження здоров’я дітей на час пандемії COVID-19.

  У Нідерландах, наприклад, близько половині шпиталізованих – люди, що молодші за 50 років. Про це на позавчорашньому саміті повідомила Нелл Вотсон, учасниця команди швидкої дії проти поширення коронавірусу при уряді США.

  Наразі загалом від 5 до 20% уражених потребують шпиталізації, з них близько 3% – реанімації з підключенням до апаратів штучної вентиляції легень. Також важливо, чи має вражений організм певні патології (це одне з пояснень більшої кліькості померлих серед літніх людей). Однак це зараз, коли вірус ставлять у рамки. Без вживання обмежувальних заходів поширення вірусу призведе до пропрційного збільшення кількості важко хворих, що притягне ситуацію, коли кількість людей, які потребують реанімації більша за кількість ліжок в лікарнях. Тобто карантин потрібен, щоб не захворіла одночасно велика мса людей.

  По-друге, раджу почитати одкровення тих, хто перехворів на новий вірус у тяжкій формі. У 80% випадків хвороба перебігає у легкій або дуже легкій формі, однак припускаю, що після прочитання свідчень видужалих у будь-кого відпаде бажання ризикувати.

  Всесвітня організація охорони здоров’я не виключає, що восени може бути новий виток епідемії. Тому завдання людства зараз – мінімізувати поширення вірусу і протриматися до часу, поки гіпотетично розроблять вакцину чи ліки.

  Світ облетіли рекомендації ВООЗ щодо заходів убезпечення себе від вірусу. Якщо коротко – то це елементарні правила гігієни. І дотримуватися їх потрібно правильно: руки мити ретельно та довго, кашляти винятково в рукав, не торкатися немитими руками обличчя. Також доведеться відмовитися від потискання рук та полюбити антисептик (а з ним і крем для рук, адже від антисептика шкіра подразнюється і стає сухішою, що також може зробити її вразливою для проникнення інфекцій). І, звісно, жити в режимі дім-робота-аптека. Якщо з цього переліку вдасться викинути рооту – ідеально.

  Інше – здоровий спосіб життя, все те, що зміцнює організм й імунну систему: достатнє і збалансоване харчування, достатня кількість води, свіже повітря та сон. Словом, те, що вам припишуть при будь-якій пневмонії.

  Однак, з огляду на практику і дослідження вірусу, цей список доповнюють. Singularity University у понеділок організував віртуальний саміт науковців, присвячений різноплановій проблематиці нового коронавірусу. Серед рекомендацій зокрема такі:

  – Маски і рукавички. В ідеалі потрібно ходити в респіраторах з третім рівнем захисту. Поширену рекомендацію про те, що звичайні медичні маски не вбережуть від інфікування, піддали сумніву лікарі Китаю та Італії. Маски без фільтрів дійсно потрібні в першу чергу хворому, щоб мінімізувати відстань, на яку розлітається мокротиння і не заразити інших. Окрім того, вони повинні бути певної якості. За словами експертів, ті, що є в Україні, не мають необхідної антимікробної мембрани.

  Однак, по-перше, ви не можете бути впевненим, що самі не є передавачем вірусу. Центр громадського здоров’я заявив, що більшість людей переносять коронавірус як звичне ГРВІ. Навіть якщо ви доволі легко перенесете вірус, то можете заразити людей середнього та поважного віку, для яких це може бути смертельним. По-друге, маску як спосіб звести до мінімум інфікування при передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом ще не скасували. Якщо поглянете на відео з Китаю чи Сингапуру – там люди навіть на вулиці зобов’язані ходити в масках.

  За потреби маску можна зробити і самостійно:

  – Окремий пункт: маски потрібно носити, як і годиться, на рівні носа та рота, а не на підборідді. Звичайні маски міняти щодві години.

  – Від незнайомих людей краще триматися на відстані від 1,5 метра – саме з такої відстані вірус стає недоступним для передачі. Якщо з певних причин відстань скорочується, особливо у транспорті, завжди бути при цьому в масці;

  – Дверні ручки, ручки кошика в супермаркеті й інші предмети, які ви змушені брати в громадських місцях, краще попередньо сприснути дезінфектором. В ідеалі – виходити в люди у рукавичках. Зараження через контактування – це другий після повітря-крапельного шлях зараження. COVID-19 виживає годинами або днями на різних поверхнях. На металі, кераміці та пластиці – тижнями.

  – З цієї ж причини дуже бажано дезінфікувати мобільний телефон та інші предмети, якими часто користуєтеся в громадських місцях.

  етиловий спирт — 833 мл

  перекис водню — 42 мл

  гліцерин — 15 мл

  Змішати всі інгредієнти, додавши трохи дистильованої або кип’яченої води. Кількість води визначайте за потрібною консистенцією. Розлийте отриманий розчин у невеликі ємності і носіть із собою. ВОЗ рекомендує обробляти руки антисептиком не менше 30 секунд, приділяючи особливу увагу зоні під нігтями.

  – Оминайте громадські вбиральні, а якщо ви таки змушені були скористтаися її послугами, то закривайте кришку унітаза при спуску води. Передача через фекалії – третій спосіб розповсюдження вірусу. Дослідники ще не дійшли певності, наскільки він має місце у випадку COVID-19, але про всяк випадок потріно враховувати і цей шлях;

  – При поїздках в авто, таксі й автобусах опускайте скло, щоб був протяг;

  – Чоловікам варто зголити або хоча би підрізати бороду та вуса, оскільки там можуть затримуватися віруси.

  – Правило “якщо бачиш кота – погладь його”, на жаль, стає неактуальним. Тварини також можуть бути реціпієнтами вірусу. Тому прибережіть свою любов до тварин на післякарантинний період. А якщо хочете підгодувати чотирилапих – не забувайте про правило 1,5 метра.

  – Запасіться продуктами у розрахунку на 2-3 тижні;

  – Приміщення має постійно і добре провітрюватися. Загалом має бути достатньо вологості. Поради, що вірус буцімто знищується високою температурою у сауні чи бані – це фейк, оскільки через сухе повітря відбувається пересихання слизових оболонок і, як наслідок, пригнічення місцевого імунітету;

  – Часті мокрі прибирання. У якості дезінфектора підійде зокема розчин білизни;

  – Для вуличного взуття, рукавичок й інших предметів, які потенційно можуть контактувати з вірусом, виділити окремий куточок.

  Тут нічого нового. Як і в умовах гібридної війни та нашого цифрового світу загалом – думайте, звідки ви берете інформацію. Чого вартий фейк, підтримуваний навіть високопосадовцями про помічність часнику при COVID-19. Або вчорашню псевдоновину, яка вже стала мемом, що у Києві та Кривому Розі буцімто знезаражують повітря з гелікоптерів.

  Отже, не жовта преса і не сторінки-одноденки, а респектабельні медіа, яким ви довіряєте й знаєте імена редакторів та журналістів конкретного ЗМІ.

  Не віртуальні поради невідомих “лікарів”, які загробним голосом розповідають вам про часник, баню і чай з малиною, а поради фахівців, яких можна ідентифікувати.

  Інформацію й рекомендації МОЗ дивитися тут.

  Надійну мапу зареєстрованих випадків поширення вірусу дивитися тут.

  Найважливіше з учорашнього консиліуму науковців, зокрема і про останні дослідження нового вірусу, читайте тут.

  Страх перед невідомим – те, що могло ментально згуртувати людство в різні епохи. Інший бік – неприйняття та дратування необхідними обмеженнями.

  Читайте лише ті новини, яких достатньо для розуміння перебігу пандемії та ситуації в Україні. Якщо не можете опанувати себе, то поставе блок на певні сайти й месенджери.

  Зависання у мережі, піддавання панічним настроям та провокування істерії у інших – не той шлях, яким потрібно йти. Можливо, нам доведеться провести в ізоляції кілька тижнів або й більше. За такий тривалий час життя в паніці ви лише заробите нові хвороби й зробите своє життя сумнішим.

  Ізоляція є фізичною, але не комунікаційною. Зателефонуйте близьким, створіть груповий чат для проведення часу з друзями. Можливо, це час більш уважно поставитися до близьких і до свого внутрішнього світу.

  Вочевидь ви знаєте пенсіонерів, які живуть біля вас. Позбавте їх необхідності зайвий раз виходити з дому і контактувати з потенційним джерелом вірусу. Донесіть їм продукти, ліки і все необхідне. При цьому самі по мінімум з ними контактуйте (раптом ви пасивний носій вірусу?).

  (дотримуючись правила 1,5 метра). Якщо вам довелося відмовитися від тренувань у спортзалі, спробуйте замінити це бігом на свіжому повітрі.

  Ізоляція – саме час попрацювати і, можливо, втілити давні проєкти. Однак уникайте одноманітності. Подбайте про різноплановий розпорядок дня. Зрегтою багато музеїв, театрів, онлайнкінотеатрів та інших розважальних сайтів на час пандемії відкривають свої ресурси безкоштовно у віртуальному світі.

  Ми можемо багато обурюватися українською системою охорони здоров’я, однак саме медики зараз на передовій війни з коронавірусом. Зараз вони працюють без належної кількості захисних костюмів. масок та обладнання. Геройство в українських умовах так, як є.

  І на тлі цього, що точно варто робити українцям, – це слідкувати за перебігом політичного життя. У час буремних санітарних подій доленосні рішення ухвалюються на владних пагорбах.

  Поставити питання щодо повноцінної підтримки бізнесу на час карантину, коли цілі галузі нестимуть збитки. Про повноцінну компенсацію з доїздом наземним транспортом в містах, в яких припинило роботу метро. Про дії, спрямовані на утримування економіки.

  Зрештою, про мінські угоди і недопущення здачі національних інтересів, що так легко провести в умовах обмежувальних заходів.

  Тож будьмо відповідальними за себе і за країну. Іншої держави в нас нема.

  Источник: censor.net.ua
  Вам также может понравиться